Paszport dla psa lub kota – jak go wyrobić?

Ubrania spakowane, jedzenie naszykowane, kosmetyki na swoim miejscu, pieniądze wymienione. Jeszcze tylko wyszykować psa i możemy ruszać. Zaraz, zaraz. Czy aby na pewno wszystko załatwione? Zwierzęta towarzyszące nam w podróży powinny posiadać odpowiednie dokumenty, które umożliwią im legalne przekroczenie granicy państwowej, dlatego należy zadbać również o tę kwestię. Sprawdźcie, co trzeba zrobić w przypadku zagranicznych podróży z psem lub kotem.

Pamiętaj o mikrochipie i szczepieniu

Państwa Unii Europejskiej stosują różne wymagania dotyczące wwozu i wywozu zwierząt. Do jednych nie zawieziemy psów określonych ras, do innych zabronione jest wwożenie zwierząt, które mają mniej niż trzy miesiące. Niektóre restrykcje są jednak niezmienne – każdy pupil musi mieć mikrochip, szczepienie przeciw wściekliźnie oraz paszport, którego kwestią zajmiemy się w tym artykule.

Wymagania dotyczące obowiązkowego paszportu dla zwierząt domowych są zgodne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. W 2015 roku wszedł nowy wzór tego dokumentu, a także wyższa opłata za jego wydanie. Umożliwia on identyfikację naszego pupila oraz kontrolę jego stanu zdrowia, a ponadto potwierdza tożsamość właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że przed jego wydaniem zwierzę musi być oznaczone poprzez wszczepienie mikrochipa będącym teraz jedyną metodą identyfikacji.

Co znajduje się w paszporcie dla zwierzęcia?

Kolejnym krokiem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz wydanie paszportu przez uprawnionego lekarza weterynarii. Lista specjalistów znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – warto przestudiować ją odpowiednio wcześniej, aby udać się do właściwego lekarza. Paszport zawiera liczne informacje, wśród których są:

  • Data wszczepienia chipa, kod numeryczny oraz jego umiejscowienie
  • Imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie oraz data urodzenia zwierzęcia oraz wszelkie jego znaki szczególne i cechy charakterystyczne
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela
  • Imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii wystawiającego paszport
  • Informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie

W paszporcie znajdują się również informacje o zastosowaniu profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do innych chorób lub zakażeń, a także pozostałe dane o stanie zdrowia czworonoga – zauważa lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej Witold Janeczek z Wrocławia.