Paśniki dla bydła i koni. Jakie powinny być?

Wybór paśnika dla hodowanego bydła oraz koni nie jest łatwym zadaniem. Kiedyś paśniki wykonywało się samodzielnie, jednak obecnie nawet w małych i nienastawionych na osiągnie zysków z hodowli gospodarstwach, zastępuje się wysłużone już i często stwarzające zagrożenie dla zwierząt konstrukcje ich nowoczesnymi zamiennikami. Jaki powinien być bezpieczny paśnik dla bydła oraz koni? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Paśniki dla bydła i koni.

Paśniki – co decyduje o ich wyborze?

W każdym gospodarstwie hodowlanym musi znaleźć się paśnik; jest on niezbędnym wyposażeniem obory oraz stajni, a także wolnego wybiegu, na którym zwierzęta nie zawsze mogą korzystać z okazji podjadania świeżej trawy.

Wybierając paśnik, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim liczy się trwałość oraz właściwe wykonanie paśnika, bo te dwie cechy mają ogromny wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, jak i stopień zadowolenia ich właściciela. Jakość wykonania konstrukcji też jest niezwykle ważna oraz trzeba pamiętać, że paśnik musi być dopasowany pod względem swojej wielkości do liczny korzystających z niego zwierząt – wyjaśnia ekspert z firmy POWERFARM.

Po pierwsze: właściwe dopasowanie

Paśnik powinien zostać prawidłowo wykonany i dopasowany do hodowanych zwierząt. Tutaj liczy się przede wszystkim to, aby zapewniał łatwy dostęp do paszy i zapobiegał jej marnowaniu.

Paśniki dla zwierząt hodowlanych możemy podzielić na:

  • paśniki dla koni,
  • paśniki dla bydła,
  • paśniki dla cieląt,
  • paśniki dla mniejszych zwierząt np. owiec.

Wśród powyższych paśników wyróżnia się konstrukcje, które pozwalają na dostęp do paszy objętościowej różnej liczbie zwierząt. Na rynku dostępne są zarówno paśniki kilku, jak i kilkunastostanowiskowe – warto wziąć to pod uwagę, bo zakup zbyt małego paśnika spowoduje, że zwierzęta zaczną rywalizować ze sobą o dostęp do pożywienia, co może skończyć się np. ranami i urazami.

Po drugie: materiał, z którego wykonany jest paśnik

Obecnie najchętniej wybierane przez właścicieli zwierząt hodowlanych są paśniki galwanizowane. W przeciwieństwie do popularnych przez wiele lat konstrukcji drewnianych są one o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczniejsze dla zwierząt, bo nie zranią się one np. wystającym gwoździem.

Po trzecie: przeznaczenie

Paśniki stosowane są zarówno we wnętrzu obór i stajni, jak i na wolnym powietrzu. Wybierając paśnik, który ma zostać ustawiony na wybiegu, warto wziąć pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne i zdecydować się na zakup zadaszonej konstrukcji, która ochroni paszę przed deszczem lub śniegiem.

śr. ocena 5 / głosów 1