Organizacja chrzcin krok po kroku

Chrzest to pierwsza poważna uroczystość, w której uczestniczymy i podczas której jesteśmy najważniejszą postacią. W polskiej kulturze chrzest jest nierozerwalnie połączony z przyjęciem rodzinnym. Organizacja tego typu imprez okolicznościowych nie jest łatwa. Jak zorganizować chrzciny, aby wszyscy:  goście, maluch, rodzice i chrzestni byli zadowoleni i uroczystość została odpowiednio podkreślona?

Dla dziecka

O intencji chrzcin należy poinformować parafię z pewnym wyprzedzeniem. Czeka się przynajmniej trzy tygodnie. Można także zawczasu pomyśleć o bardziej odległym terminie.

Niezmiernie ważnymi postaciami są rodzice chrzestni. Kiedyś obejmowali oni pieczę nad dzieckiem w razie śmierci rodziców. Dziś ich znaczenie nie jest aż tak wielkie, jednak symbolika wciąż jest znacząca. Chrzestnymi są najczęściej osoby z rodziny lub bliscy znajomi. Obowiązkiem chrzestnej jest zakup białej szaty, zaś chrzestnego – gromnicy.

Kolejną rzeczą jest strój dla dziecka. W szaleństwie ogromnego wyboru przesłodkich malutkich strojów nie można zapominać o wygodzie dziecka i nas samych. Dziecko nie powinno się zapocić i męczyć w ubranku, a my powinniśmy mieć swobodny dostęp do przewijania go. Warto pamiętać, że w kościołach często panuje chłód nawet mimo ciepłej pory.

Dla gości

Najczęściej chcemy tę ważną chwilę uczcić wśród bliskich. Dlatego zapraszamy rodzinę, także tę dalszą. Chrzciny to dobra okazja do zaprezentwania nowego członka rodu. Po chrzcie w kościele najczęściej jest organizowany uroczysty obiad. Kiedyś miał on miejsce w domu, dziś odchodzi się od tego na rzecz przyjęcia w restauracji. W ten sposób wszyscy mogą cieszyć się wspólnymi chwilami – nawet gospodarz imprezy. Trzeba pamiętać, że lokale mają długi czas oczekiwania na termin i im szybciej zarezerwujemy, tym lepiej. Idealnie do tego celu nada się Restauracja „Rodzinka” – świetnie przygotowana na wszelkie potrzeby związane z organizacją imprez rodzinnych.

W tym wszystkim nie można zapominać o potrzebach bohatera wieczoru. Maluszek musi mieć możliwość spokojnego nakarmienia, przewinięcia i przebrania, aby mógł radośnie uczestniczyć w swoim święcie.