Czy opłaca się prowadzić księgowość samodzielnie?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to olbrzymia odpowiedzialność. Już sama realizacja celów biznesowych pochłania wielkie zasoby energii, jednak przedsiębiorca nie może zapominać również o innych, organizacyjnych aspektach działalności. Jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych obszarów jest księgowość. Czy warto zajmować się nią samodzielnie?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości w nadziei, że takie rozwiązanie będzie dla nich źródłem oszczędności. Niestety, efekt takich działań może być wprost odwrotny do zamierzonego – zauważa nasz rozmówca z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Jacek Pukaluk.

Profesjonalny księgowy to konieczność

Może się wydawać, że księgowość, zwłaszcza w małej firmie, nie jest szczególnie skomplikowana. Jej prowadzenie sprowadza się głównie do prowadzenia ewidencji w księdze przychodów i rozchodów. W praktyce okazuje się jednak, że bieżące prowadzenie rachunkowości jest nie tyle trudne, co bardzo czasochłonne. Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy próbują zajmować się nią samodzielnie, często zaniedbują ewidencję, zaś dokumenty odkładane na później gubią się, a w księgach panuje chaos.

Jednak księgowość to nie tylko ewidencjonowanie dokumentów. Osoba odpowiedzialna za to zadanie musi pamiętać również o dodatkowych czynnościach, takich jak deklaracje podatkowe, prowadzenie rejestru VAT czy ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych. Połącznie wszystkich tych elementów w spójną całość wymaga nie tylko czasu, ale też dużej wiedzy w zakresie prawa podatkowego i rachunkowości, toteż profesjonalny księgowy jest niezbędny w każdej firmie.

Własny księgowy czy outsourcing usług?

Skoro wiemy już, że do prowadzenia księgowości niezbędny jest specjalista, rodzi się kolejne pytanie: czy tworzyć własny dział lub zatrudnić księgowego, czy zdecydować się na outsourcing usług księgowych?

Pod względem finansowym zdecydowanie bardziej opłaca się wybór tego drugiego rozwiązania. Zlecając prowadzenie księgowości zewnętrznej firmie nie ponosimy kosztów zatrudnienia specjalisty na etat, a płacimy wyłącznie za wykonane zadanie. Korzyści jest jednak więcej.

Firmy specjalizujące się w rachunkowości zawsze dysponują najświeższą wiedzą i profesjonalnymi rozwiązaniami, jak np. programy obliczeniowe, których zakup dla zwykłego przedsiębiorstwa jest zwyczajnie nieopłacalny. Dzięki temu, kancelaria rachunkowa zawsze dostarcza swoim klientom usługi najwyższej jakości.

Zewnętrzny księgowy to z jednej strony fachowa wiedza, a z drugiej – niezawodność. Świadcząc usługi na rzecz klienta, księgowy nie może pozwolić sobie na żadne błędy. Dodatkowo, przed ryzykiem konsekwencji ich wystąpienia, biuro księgowe zabezpiecza siebie, a jednocześnie swojego zleceniodawcę, wykupując obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Zlecenie prowadzenia księgowości ekspertom pozwala przedsiębiorcy skoncentrować się na głównych celach firmy i zwalnia go z konieczności stałego monitorowania zmian w prawie finansowym lub utrzymywania własnego działu rachunkowego. Zewnętrzni specjaliści służą szeroką i zawsze aktualną wiedzą na co dzień oraz w sytuacjach kryzysowych, zapewniając stabilne i bezpieczne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.