Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko na lato

Oko to jeden z najwrażliwszych i najdelikatniejszych narządów naszego organizmu i jako taki powinien być chroniony z największą starannością. Jednym z poważniejszych zagrożeń dla naszego wzroku jest promieniowanie ultrafioletowe, emitowane przez Słońce. Możemy się przed nim chronić stosując odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego warto je nosić i jak wybrać najodpowiedniejszy model?

okulary-przeciwsloneczne

Okulary przeciwsłoneczne tylko latem?

Błędem wielu osób jest przekonanie, że okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie jedynie poprawiać nasz komfort widzenia w czasie lata i bardzo słonecznych dni. W istocie pełnią one dużo ważniejszą funkcję, mianowicie chronią oko przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto pamiętać, że zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może przyczynić się do powstawania i rozwoju wielu schorzeń przednich części oka czyli rogówki i soczewki – schorzenia te to między innymi jaskra, tłuszczyk, skrzydlik oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Wbrew powszechnej opinii promieniowanie UV dosięga nas nie tylko w słoneczne dni – również przy zachmurzeniu nasze oczy są narażone na kontakt z nim, choć w mniejszym stopniu.  Okulary przeciwsłoneczne to bardzo przydatne akcesorium, które dobrze jest nosić przy każdej pogodzie i o każdej porze roku – również zimą, szczególnie w pogodne dni po obfitych opadach śniegu, kiedy to promienie słońca bardzo mocno odbijają się od śniegu i rażą w oczy.

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?

Jeśli zależy nam na prawdziwej ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem i poprawie komfortu widzenia w słoneczne dni, powinniśmy udać się po kupno okularów przeciwsłonecznych do profesjonalnego salonu optycznego, takiego jak Zakład optyczny Krystyna Pokorna-Stafin. Bardzo złą praktyką jest kupowanie tanich okularów w sieciach dużych sklepów czy na stoiskach, których w sezonie wakacyjnym nie brakuje na mieście. Okulary takie nie zapewnią nam żadnej ochrony dla oka, mimo że na każdej parze znajdziemy naklejki z informacją o filtrach, jakie owe okulary posiadają. Tylko okulary posiadające stosowne certyfikaty i spełniające określone normy jakości gwarantują nam ochronę przed promieniowaniem.

Kolor soczewek

Istotną kwestią w doborze okularów jest kolor soczewek – ma on duży wpływ na jakość naszego widzenia. Przykładowo pomarańczowe okulary poprawiają kontrast, dlatego świetnie spisują się w czasie pochmurnych dni, natomiast okulary o szarych soczewkach nie zmieniają kolorów i nie wpływają na ocenę odległości, dlatego najlepiej nadają się do jazdy samochodem. Wybierając szkła powinniśmy zapytać o radę optyka, który wskaże nam rozwiązanie najlepsze dla naszych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 5