Okna i drzwi z aluminium. Przegląd dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych

Stolarka okienna i drzwiowa z aluminium to bardzo wytrzymałe i estetyczne elementy zarówno do domu, jak i biura czy budynku użyteczności publicznej. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że okna i drzwi z aluminium mogą śmiało konkurować z pozostałymi rodzajami stolarki, a pod wieloma względami je przewyższają. Co sprawia, że aluminiowe okna i drzwi są warte uwagi?

okna-aluminiowe

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w oknach z aluminium

Największą obawą związaną z oknami z aluminium jest to, że będą one powodowały ucieczkę ciepła. Dlatego w oknach aluminiowych szczególną wagę przykłada się do kwestii izolacji termicznej. Dzięki niej można bez przeszkód korzystać z pozostałych zalet aluminiowej stolarki okiennej, takich jak: wysoka trwałość, odporność mechaniczna, estetyczny wygląd czy piękna dekoracyjna forma okna z aluminium.

O to, jakie zabezpieczenia termiczne można znaleźć w nowoczesnych oknach aluminiowych, zapytaliśmy specjalistę z Almont System – Fabryki Ogrodów Zimowych i Konstrukcji Aluminiowych:

W naszych oknach korzystamy z systemu trzykomorowych kształtowników zespolonych. Składają się one z części zewnętrznej i wewnętrznej. Połączone są termicznymi przekładkami poliamidowymi wzmocnionymi włóknem szklanym, co wpływa pozytywnie na właściwości termoizolacyjne i pozwala wytwarzać okna dwukolorowe – inne od strony elewacji, a inne wewnątrz domu. Dla jeszcze lepszej termoizolacji wszystkie nasze otwierane okna z aluminium są wyposażone w dodatkową uszczelkę centralną na całym obwodzie. Ogranicza ona skraplanie pary wodnej na profilach.

 W co są wyposażone drzwi z aluminium?

Aluminiowe drzwi to częsty widok w biurowcach, urzędach, galeriach handlowych. Są przystosowane do intensywnej eksploatacji i zmiennych warunków pogodowych. Ponadto można wykonać stolarkę, której wygląd będzie pasował do elewacji budynku.

W drzwiach z aluminium, podobnie jak w oknach, podstawę konstrukcji stanowią kształtowniki z przekładką termiczną. Szklane wypełnienie może być dowolne. Dodatkowo wygląd i funkcjonalność drzwi można modyfikować przez uchwyty, okucia, szprosy i inne elementy.

Sekretem trwałości aluminiowych drzwi oraz tego, że przez lata zachowują piękny wygląd, jest barwna powłoka, którą pokrywa się kształtowniki. Pełni ona funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też ochronną. Podnosi wytrzymałość powierzchni i zabezpiecza drzwi przed działaniem czynników atmosferycznych. Może mieć dowolny kolor, więc pozwala też dopasować drzwi do stylu całego budynku. Wystarczy odpowiednio ją konserwować. Trwałość powłoki może sięgać nawet 25 lat!

śr. ocena 5 / głosów 5