Ogrzewanie energią słoneczną

Energia słoneczna stanowi niezwykle istotne źródło energii odnawialnej a jej wykorzystanie przynosi znaczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Jednak dostępność tego źródła jest uzależniona od lokalnych warunków pogodowych, cyklu dobowego i cyklu rocznego Słońca. Ilość energii jaka dociera do nas w postaci promieni słonecznych mierzy się poprzez wyznaczanie tzw. natężenia promieniowania słonecznego, które dla Polski wynosi w granicach 900-1300 kWh/m2 co stanowi 50-60% pokrycia zapotrzebowania na potrzeby ogrzania ciepłej wody użytkowej w domkach jednorodzinnych.

Do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię cieplną wykorzystujemy kolektory słoneczne – komentuje nasz ekspert z firmy Inside poznańskiego Salonu Firmowego firmy Viessmann.

W zależności od dostępności miejsca na budynku możemy zamontować kolektory płaskie (np. Vitosol 200FM firmy Viessmann) lub próżniowe (np. Vitosol 300T firmy Viessmann). Mimo różnej budowy, kolektory powinny cechować wspólne zalety: wysokowartościowe materiały, jak stal szlachetna, aluminium, miedź, odporne specjalne szkło solarne a także najwyższej jakości absorber oraz skuteczną izolację. Każdy kolektor powinien przejść testy jakościowe, posiadać odpowiednie certyfikaty oraz spełniać wymogi europejskie oraz normy polskie.

Kolektory płaskie najczęściej montuje się na dachach budynków, a dzięki ich budowie istnieje możliwość wbudowania kolektorów w pokrycie dachu.

Natomiast kolektory próżniowe dzięki swojej zasadzie działania z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego mogą być montowane w dowolnym położeniu, dlatego nadają się do montażu na elewacjach, dachach płaskich czy bardzo spadzistych.

Instalacja solarna do ciepłej wody użytkowej składa się z kolektorów słonecznych, grupy pompowej, regulatora solarnego oraz zbiornika ciepłej wody użytkowej o pojemności dostosowanej do wielkości kolektorów. Pomiędzy kolektorami słonecznymi, a zbiornikiem poprowadzona jest instalacja rurowa, najczęściej ze stali lub miedziana, która wypełniona jest roztworem glikolu, aby w czasie zimowym czynnik nie zamarzał w kolektorze.

Słońce jeszcze przez bardzo długi czas będzie niezawodnym źródłem energii jaka jest do dyspozycji ludzkości, więc warto rozważyć jej wykorzystanie dla swoich potrzeb.

Inwestycja w kolektory słoneczne obniża koszty stałe gospodarstwa domowego, a inwestując w odnawialne źródła energii przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.