Odzież ochronna dla pracowników na placach budowy

Praca na budowie obarczona jest dużym ryzykiem. Na pracujących tam robotników czeka wiele zagrożeń, takich jak pożary i zawalenie konstrukcji. Wielu z nich pracuje też na wysokościach, podczas gdy inni narażeni są na drobne okaleczenia. Z tego względu pracownicy na placach budowy muszą nosić specjalną odzież ochronną, zgodną z przepisami BHP.

O odzieży ochronnej

Praca na budowie jest nierozerwalnie związana z licznymi zagrożeniami oraz niekorzystnymi, wciąż zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Z tego względu podczas jej tworzenia nie ma możliwości chodzenia na kompromisy – ubrania ochronne muszą wyróżniać się trwałością, odpornością na zużycie i komfortowym krojem umożliwiającym swobodne poruszanie się.

-Odzież ochronną przeznaczoną do pracy na budowie dostosowuje się względem potrzeb najbardziej wymagających fachowców, dlatego jej wzornictwo i funkcjonalność zwykle spełniają najwyższe standardy. Innowacyjne szwy, wysokiej jakości materiały i praktyczne rozwiązania mające wpływ na funkcjonalność, zapewniają pracownikom budowy komfort, swobodę ruchów oraz bezawaryjne użytkowanie odzieży przez długi czas – wylicza nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Ella.

Pracownicy zobowiązani są do używania odpowiednich ubrań ochronnych przez Kodeks Pracy. Obowiązek zapewnienia im tego typu odzieży spoczywa na pracodawcy, który musi dbać, aby nie byli oni narażeni na utratę zdrowia lub życia. Względnie pracodawca może przyznać pracownikom przeznaczony na te cele ekwiwalent.

Cechy odzieży ochronnej dla pracowników budowlanych

Ubranie robocze budowlańca musi być przystosowane do zmieniających się warunków atmosferycznych, dlatego każdy pracownik powinien posiadać zestaw odzieży letniej i zimowej. W obu zestawach muszą znaleźć się wygodne spodnie z długimi nogawkami i dużą ilością kieszeni, w których można przechowywać narzędzia. Spodnie te powinny być naprawdę mocne, aby nie przecierały się. Najlepiej na budowie sprawdzają się ogrodniczki wykonane z materiału odpornego na rozdarcie i oddychającego, takiego jak bawełna lub mieszanka bawełny z poliestrem.

Do spodni każdy pracownik budowy powinien otrzymać skórzany pas z kieszeniami i kaburami. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także spodnie z kieszeniami na kolanach, w których umieszcza się piankowe lub piankowo-żelowe wkładki (są one przydatne w pracy na klęczkach).

Równie ważne jest odpowiednie obuwie z antypoślizgową podeszwą i wkładką antyprzebiciową, która chroni stopę przed wbijaniem się w nią gwoździ i innych ostrych przedmiotów. W większości przypadków, do prac na budowie warto wybierać buty przed kostkę (te za kostkę przydadzą się tam, gdzie łatwo o jej skręcenie).

Poza wyżej wymienionymi, w skład odzieży ochronnej dla pracowników budowy wchodzić muszą kask, czapka, kurtka, rękawice i koszulka. Wszystkie elementy są niezbędne dla bezpieczeństwa i komfortu pracy.