Obuwie ocieplane a kwestie BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo ważne, dlatego pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w obuwie robocze, gdy zachodzi taka potrzeba. Wiele zależy również od tego, czym zajmuje się dany zakład oraz jakie czynności wykonują pracownicy. Istnieje wiele rodzajów obuwia roboczego, dedykowanego dla danej branży. Sprawdźmy, kiedy należy wyposażyć pracownika w obuwie ocieplane i co na ten temat mówią przepisy BHP.

Obuwie ocieplane dostosowane do warunków pracy

Buty ocieplane przeznaczone są do pracy w okresie zimowym oraz przez cały rok w nieogrzewanych pomieszczeniach i chłodniach, co oznacza, że powinno się je stosować przy pracach, w których narażeni jesteśmy na działanie bardzo niskiej temperatury, stwarzającej ryzyko dla zdrowia. Na rynku dostępna jest cała gama roboczego obuwia ochronnego dopasowanego do konkretnych funkcji, chroniącego przed zagrożeniami, oraz dedykowanego do określonych zawodów.

Obuwie ocieplane oferowane przez nasz sklep, wyprodukowane jest zgodnie z obowiązującymi normami bhp. Jego dobór zależy głównie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracowników. Do wyboru mamy również modele posiadające m.in. podeszwy antypoślizgowe i antyprzebiciowe oraz odporne na kontakt z olejami czy rozpuszczalnikami – zauważa nasz rozmówca reprezentujący sklep Mado z odzieżą, obuwiem i artykułami BHP.

Na rynku dostępne jest obuwie ocieplane dedykowane do określonych zawodów, np. buty strażackie, spawalnicze, budowlane, trzewiki robocze, obuwie chroniące przed efektem ESD, kalosze i inne. Robocze obuwie ocieplane powinno charakteryzować się wodoodporną warstwą wierzchnią, podeszwą zapobiegającą przedostaniu się zimna od spodu, ociepleniem w postaci futra i tkanin termoizolacyjnych.

Co na to przepisy BHP i prawo pracy?

Ciepłe, wygodne i trwałe buty robocze to podstawa, jeśli mowa o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zgodnie z artykułem 237.6 § 1 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatne środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej, w tym obuwia ocieplanego bhp, którego stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne. Przepisy jednak nie precyzują, jaki rodzaj odzieży bhp ma być stosowany przez pracowników, dlatego każdy zakład pracy powinien wprowadzić regulacje wewnętrzne, w których zawarte będą obostrzenia dotyczące rodzaju odzieży i obuwia ochronnego.

śr. ocena 5 / głosów 5