O czym warto pamiętać podczas pierwszego wyjazdu na narty?

Każdy wyjazd na narty wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaplanowanie poszczególnych kroków jest szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz się do ośrodka narciarskiego po raz pierwszy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się, o co musisz zadbać, by twoja pierwsza eskapada na narty przebiegła bez żadnych problemów.

wyjazd narciarski

Upewnij się, że spakowałeś wszystko, co niezbędne

Niby podstawa, a nierzadko bywa, że w natłoku przygotowań zapominamy o oczywistościach. By o niczym nie zapomnieć, przygotuj uprzednio listę rzeczy, które musisz spakować. Jeśli nie masz własnego sprzętu i zamierzasz wypożyczyć go na miejscu, upewnij się, jaki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni – poproś o pomoc specjalistę, na przykład z profesjonalnego sklepu narciarskiego.

Przygotuj się do jazdy

Jazda na nartach wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakiego dokładnie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta ze Szkoły Zdrowia w Katowicach: Jeśli nie ćwiczysz na co dzień, rozpocznij trening kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. O kondycję zadbasz, biegając, jeżdżąc na rowerze – czy to zwykłym, czy stacjonarnym – albo po prostu żwawo spacerując. Szczególnej uwagi wymagają nogi, które pracują najciężej podczas zjeżdżania w dół po stoku. Pośród ćwiczeń, które pozwolą Ci na przygotowanie kolan, wymienić można przysiady, squaty czy wypady nóg. Nie zaszkodzi również wzmocnić mięśnie brzucha i grzbietu.

Weź kilka lekcji z instruktorem

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś nart na nogach, a nie chcesz tracić cennego czasu na naukę podczas wyjazdu narciarskiego, umów się wcześniej na chociaż jedną lekcję z instruktorem. Certyfikowany trener narciarstwa pokaże Ci, jak zakładać sprzęt, jak utrzymać odpowiednią pozycję oraz jak bezpiecznie upadać. Pomoże również w doborze odpowiednich nart, butów i innych elementów narciarskiego ekwipunku.

Ubezpiecz się

Jazda na nartach to sporo frajdy, ale również ryzyko kontuzji. By mieć pewność, że w razie nieprzewidzianego wydarzenia otrzymasz odpowiednią pomoc, wykup ubezpieczenie. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy jedziesz do ośrodka za granicą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może okazać się niewystarczająca lub w ogóle nie mieć zastosowania, jeśli udajesz się do państwa, w którym nie funkcjonuje. Upewnij się, że polisa, którą chcesz wykupić, obejmuje:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą,
  • ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • zwrot kosztów poszukiwania i ratownictwa,
  • wysoką sumę OC.

Możesz również ubezpieczyć swój sprzęt narciarski. Jeśli Twoje narty, kijki czy buty narciarskie ulegną zniszczeniu podczas transportu, otrzymasz odszkodowanie.

śr. ocena 5 / głosów 1