O czym pamiętać, nabywając mieszkanie od dewelopera?

Nabycie mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ofertę z rynku wtórnego, czy z pierwotnego, decyzja powinna być przemyślana i powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. W przypadku współpracy z deweloperem, warto uzyskać sprawdzone informacje na temat inwestycji, a także samej firmy.

Finanse i wybór miejsca

Myśląc o nabyciu mieszkania, przede wszystkim powinniśmy określić swoje możliwości finansowe. Ustalamy czy nasz budżet pozwoli na zakup, czy też będziemy korzystali z kredytu hipotecznego lub innej formy dofinansowania. Wielu deweloperów oferuje swoim klientom pomoc przy uzyskaniu dofinansowania (pomoc kredytową).

Bardzo często oferowane w sprzedaży mieszkania, fizycznie jeszcze nie istnieją lub są w trakcie budowy. Deweloperzy prezentują wizualizacje dotyczące inwestycji, a zgodnie z aktualnym ustawodawstwem mają także obowiązek przygotowania prospektu informacyjnego. Zawiera on komplet informacji o inwestycji, dotyczących również planu zagospodarowania przestrzennego i inwestycji planowanych w okolicy. Jeśli mamy taką możliwość, możemy udać się w miejsce budowy branej pod uwagę nieruchomości i rozejrzeć się po okolicy.

Sprawdzenie firmy deweloperskiej i podpisanie umowy

Możemy również sprawdzić, jak deweloper poradził sobie z wcześniejszymi inwestycjami i np. udać się na wybudowane przez niego osiedla, porozmawiać z mieszkańcami i poznać ich opinie lub poszukać informacji w internecie.

W prospekcie informacyjnym znajdują się takie informacje jak: dane kontaktowe i identyfikacyjne dewelopera, udokumentowane doświadczenie, informacje dotyczące przedsięwzięcia i nieruchomości, a także warunki odstąpienia od umowy. Zawartość prospektu powinna być zgodna z zawartością podpisywanej umowy deweloperskiej. Jak mówi ekspert z firmy deweloperskiej Loker, lokalizującej swoje inwestycje w okolicach Trójmiasta:

Klienci mogą liczyć na profesjonalną pomoc w zakresie formalności. Chcemy, aby zawierana umowa była dla nich satysfakcjonująca i jesteśmy zobowiązani, aby była dostosowana do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych. Klient ma możliwość dokładnego przeczytania umowy, czas do namysłu, może skonsultować się ze specjalistą lub poprosić o wyjaśnienia i dodatkowe informacje.

Odbiór mieszkania

Na oględziny mieszkania możemy przyjść z fachowcem (inżynierem, inspektorem nadzoru budowlanego). Przystępując do odbioru mieszkania sprawdzamy przede wszystkim, czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi, czy lokal nie ma wad (podłogi, ściany, montaż okien, drzwi, instalacje, przyłączenia itp.) i czy standard wykończenia odpowiada ustaleniom z umowy. Dlatego przy jej podpisywaniu zadbajmy o to, by każde udogodnienie czy dodatkowe wyposażenie oferowane na etapie rozmów, było w niej zawarte.

Jeśli stwierdzamy nieprawidłowości, pamiętajmy o sporządzeniu protokołu odbioru technicznego lokalu. Wyraźnie zaznaczamy w nim termin usunięcia wad. Podpisując ostateczny dokument odbioru mieszkania oświadczamy, że akceptujemy jego stan. Nadal mamy możliwość zgłoszenia niedociągnięć, jeśli ujawnią się w trakcie używania mieszkania.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, spisujemy stan zużycia liczników, aby nie ponosić kosztów sprzed użytkowania, odbieramy klucze i powoli możemy zadamawiać się w naszym nowym mieszkaniu.

śr. ocena 5 / głosów 5