Nowoczesne instalacje grzewcze w domu – w co warto zainwestować?

Jak najmniejsze rachunki za ogrzewanie domu – o tym marzy każdy z nas. Tylko jak to osiągnąć? Na pewno nie kosztem zdrowia i ustawiania grzejników na jak najniższą temperaturę. W ten sposób nie tylko się przeziębimy, ale i doprowadzimy do wilgoci. Rozwiązaniem są nowoczesne instalacje grzewcze. W co warto jest zainwestować, aby efektywnie i w miarę niedrogo ogrzewać swoje gniazdko?

instalacja-grzewcza

Pompy ciepła bez negatywnego wpływu na środowisko

Jakie cechy właściwie określają nowoczesne instalacje grzewcze? Poza możliwie jak najmniejszymi kosztami energii oraz zapewnianiem ciepła, instalacje grzewcze powinny być dobre dla środowiska. Takie właśnie są pompy ciepła, które nie wytwarzają dymu, popiołu ani żadnych innych szkodliwych substancji. Pozwalają nie tylko wytwarzać ciepło, ale również zapewniają ciepłą wodę użytkową.

Koszt użytkowania pompy ciepła nie jest wysoki. Energia elektryczna jest konieczna do napędzania sprężarki pompy ciepła, ale jest to niewielkie zużycie. Dużym atutem takiego systemu ogrzewania jest również brak nakładów pracy. Nie trzeba usuwać popiołu, którego nie ma, ani uzupełniać paliwa. Nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia, w którym będziemy trzymać paliwo. Urządzenia pobierają energię z powietrza, wody lub gruntu. Pamiętajmy, żeby wybrać urządzenie z modulacją mocy, a zatem płynnym dostosowaniem temperatury panującej w domu do aktualnych potrzeb. Robimy to za pomocą specjalnego panelu sterującego.

Zużywanie mniejszej ilości paliwa? Tylko z kotłami kondensacyjnymi

Drugim wartym rozważenia rozwiązaniem są kotły kondensacyjne. Stanowią alternatywę dla kotłów tradycyjnych, a ich zaletą jest wykorzystywanie ciepło powstającego podczas spalania. Dlatego zużywają znacznie mniej energii. Ponadto dużym atutem takiej instalacji grzewczej jest wyposażenie w zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu całkowicie odizolowujemy proces spalania gazu lub oleju od pomieszczenia i minimalizujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgle. Kotły kondensacyjne są bezpieczne w użytkowaniu i można je zamontować praktycznie w każdym miejscu w domu.

Warto również dodać, że spaliny z kotłów kondensacyjnych mogą być odprowadzane za pomocą specjalnego przewodu. Nie trzeba stawiać wysokich murowanych przewodów.

Steruj ogrzewaniem za pomocą regulatorów temperatury

W nowoczesnych instalacjach grzewczych bardzo ważne są regulatory temperatury, takie jak te oferowane przez firmę ZISO. Systemy automatycznej regulacji pozwalają dostosować moc urządzenia grzewczego do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Wyręczają użytkownika z konieczności obsługiwania urządzenia. Umożliwiają także zmniejszenie ilości pochłanianej energii. Jak to możliwe? Optymalizują działanie ogrzewania w domu i nie dopuszczają do przegrzewania pomieszczeń.

Najlepsze są regulatory z zewnętrznym czujnikiem temperatury. Regulator rejestruje każdą zmianę temperatury zewnętrznej, dostosowując temperaturę w domu do aktualnie panujących warunków pogodowych. Warto rozważyć takie rozwiązanie, aby jak najwięcej oszczędzić na ogrzewaniu w domu! Szybko przekonamy się, że była to opłacalna inwestycja.

śr. ocena 5 / głosów 5