Nowa Huta – tu żyje się lepiej!

Krakowska Nowa Huta to dzielnica, która wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Choć według niektórych rdzennych mieszkańców miasta tzw. Osiemnastka nie jest częścią Krakowa, coraz więcej osób docenia jej zalety i szuka miejsca do życia właśnie tutaj. Powodów do przeprowadzki w te okolice okazuje się być wiele, z czego najważniejszym mogą być nowe komfortowe osiedla, które budowane są właśnie na tym obszarze.

nowa huta

 – Tereny Nowej Huty były zamieszkiwane przez ludzi znacznie wcześniej, niż obszary dzisiejszego Krakowa – zauważa nasz rozmówca z Osiedla Botanika. – Doskonałe warunki geograficzne sprawiły, że pierwsze osady powstały tu już w czasach neolitu. Jednak dzielnica, jaką znamy obecnie jest bezpośrednim spadkobiercą miejscowości Mogiła, która w 1951 została włączona w granice aglomeracji.

Fakty i mity o Nowej Hucie

Na początku lat 50. Nowa Huta stała się nową, osiemnastą dzielnicą Krakowa. W okolicy szybko powstały liczne zakłady przemysłowe, które przyczyniły się do pobudzenia gospodarczego miasta i dały miejsca pracy wielu osobom. Niestety, właśnie działalność tych zakładów przyczyniła się do wykreowania wizerunku Huty brudnej i mało atrakcyjnej.

Do dziś w wielu kręgach pokutuje przekonanie, że Nowa Huta to miejsce odcięte od życia kulturalnego, pełne przestępczości i zmagające się z największym zanieczyszczeniem powietrza. Jednak fakty przeczą wszystkim tym pomówieniom.

Dzisiejszą Nową Hutę można nazwać tętniącą życiem wyspą spokoju. Według policyjnych statystyk żyje się tu znacznie bezpieczniej niż np. w centrum Krakowa (odnotowuje się znacznie mniej rozbojów). W dzielnicy znajdują się prężnie działające ośrodki kulturalne, w tym teatry i kina, nie brak też dobrych szkół publicznych, oferujących bardzo dobrą edukację artystyczną.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, również pod tym względem dzielnica nie ma sobie nic do zarzucenia. Mieszkańcy Nowej Huty mogą cieszyć się znacznie lepszym powietrzem niż reszta krakowiaków. Na taki stan rzeczy wpływa bardzo dobrze przemyślana architektura z szerokimi ulicami, co umożliwia przewiew i sprawną wymianę powietrza.

Nowe mieszkania na Nowej Hucie

Jednak tym, co najmocniej przyciąga na Nową Hutę, są nowe mieszkania od deweloperów. W ostatnim czasie w pobliżu Łąk Nowohuckich wzniesiono dwa nowe budynki mieszkalne, które tworzą Osiedle Botanika.

Nowe mieszkania od dewelopera na Nowej Hucie to zarówno przestronne, niemal 100 metrowe lokale dla rodzin z dziećmi, jak i niewielkie kawalerki dla osób, które szukają swojego pierwszego mieszkania. O atrakcyjności osiedla stanowi nie tylko czyste powietrze, spokój i bliskość terenów rekreacyjnych, ale także świetne połączenie z centrum Krakowa i obecność strzeżonych parkingów oraz garaży podziemnych.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania w Krakowie, koniecznie zapoznaj się z ofertą lokali na Osiedlu Botanika. Niedawno ruszyła przedsprzedaż mieszkań w budynku B.

śr. ocena 5 / głosów 1