Najpopularniejsze waluty wymieniane w kantorach

Choć rzadko o nich w ten sposób myślimy, to pieniądze są takim samym towarem, jak produkty, na które możemy je wymieniać w sklepach. Dlatego też istnieje możliwość ich sprzedaży lub kupna – wystarczy udać się do kantoru, by nabyć walutę obcego kraju, potrzebną nam na czas zagranicznego wyjazdu lub w celach inwestycyjnych. Niektóre waluty cieszą się większą popularnością od innych. Oto kilka z nich.

Euro

Powszechnie uważa się ją za walutę krajów Unii Europejskiej, choć warto zauważyć, że używana jest ona obecnie w 19 z 28 państwa członkowskich.

Do grupy tej nie zalicza się Polska, w której data planowanego zastąpienia złotego przez euro nie jest znana – mówi przedstawiciel kantoru Alex –  Do pozostałych krajów członkowskich, w których nie zapłacimy przy pomocy tej waluty zaliczyć należy między innymi Szwecję, Bułgarię, Chorwację oraz Czechy. Co ciekawe euro jest obowiązującą walutą w dwóch krajach spoza UE – są to Czarnogóra oraz Kosowo.

Dolar amerykański

Duża popularność tej waluty wynika z faktu, że za jej pomocą możemy zapłacić właściwie wszędzie – nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Przez to jest bardzo wartościowa szczególnie dla przedsiębiorców, zajmujących się importem i eksportem różnego rodzaju towarów. Poza USA dolar amerykański jest oficjalną walutą między innymi w Portoryko, Ekwadorze, Salwadorze oraz Zimbabwe.

Frank szwajcarski

Szacuje się, że blisko 10% wszystkich transakcji wykonywanych w polskich kantorach to właśnie kupno franka szwajcarskiego. Niestety, popularność tej waluty nie wynika z tego, że Polacy tak chętnie wyjeżdżają do Szwajcarii czy Liechtensteinu (gdzie waluta ta również obowiązuje) lub używają jej w transakcjach. Dla wielu osób frank szwajcarski jest środkiem płatniczym niezbędnym do spłacenia kredytów zaciągniętych w tej walucie.

Funt szterling

Nazywany potocznie również funtem brytyjskim, jest oficjalnie obowiązującym środkiem płatniczym na terenie całej Wielkiej Brytanii – czyli Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej – a także na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii, m.in. Gibraltarze oraz Wyspie św. Heleny.

Jak wymieniać waluty?

Niezależnie od tego, jakie waluty chcemy nabyć i jaki cel nam w tym przyświeca, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – nie kupujmy walut na ostatnią chwilę. Przed wyjazdem lub planowaną transakcją warto przez kilka tygodni obserwować zmiany kursów walutowych, by wiedzieć, w którym momencie wymiana jest najbardziej opłacalna. Unikajmy również kupowania walut w miejscach, gdzie występuje duży ruch podróżnych, np. na lotniskach czy dworcach – bardzo często kantory w takich miejscach zawyżają kursy sprzedaży, aby zwiększyć swój dochód.

śr. ocena 0 / głosów 0