Najczęstsze przyczyny awarii sieci kanalizacyjnych

Szeroko pojęty system kanalizacyjny to – choć czasem możemy o tym zupełnie zapomnieć – podstawa, na której opiera się prowadzone przez nas komfortowe życie. Bez całej skomplikowanej układanki biegnących w głębi ziemi rur, nie mogłoby być po prostu mowy o higienicznych warunkach, w jakich funkcjonujemy na co dzień. Choć zazwyczaj sieć działa bezbłędnie, usterki – jak to bywa chyba wszędzie – od czasu do czasu zdarzają się także i tutaj.

awaria kanalizacji pogotowie kanalizacyjne

Jakkolwiek z naszej perspektywy może się wydawać, że kanalizacja to trwały oraz w zasadzie bezobsługowy koncept, o który zupełnie nie należy się martwić, w praktyce jest ona niczym innym, jak tylko sumą wrażliwych i zależnych od siebie elementów. W związku z tym, gdy sytuacja zaczyna robić się problematyczna, jedynie naprawdę znający się na rzeczy specjaliści są w stanie nad wszystkim zapanować. Niżej, w artykule przygotowanym wspólnie z podwrocławskim przedsiębiorstwem Budmar, postaramy się wymienić najczęstsze przyczyny doprowadzające do awarii sieci kanalizacyjnych. Zapraszamy do lektury.

Niedrożność

Nie będzie niespodzianką, jeśli na pierwszym miejscu naszej listy umieścimy zwyczajne zapychanie się rur. Wszelkie niedrożności powodowane są zazwyczaj niedbałością ze strony indywidualnych użytkowników kanalizacji, którzy z niewiedzy, bądź też i naumyślnie spłukują w toalecie rzeczy, jakie z pewnością nie powinny się tam znaleźć. Chodzi tu rzecz jasna o nawilżane chusteczki, worki foliowe, patyczki kosmetyczne, podpaski i wiele innych jeszcze dziwniejszych i na nieszczęście całkowicie nierozpuszczalnych w wodzie przedmiotów, które z czasem mogą osadzić się w jednym miejscu, całkowicie blokując przepływ.

Nieszczelność

Z drugiej zaś strony, do poważnej usterki może doprowadzić to, z czym nierzadko zmagamy się we własnych domach. Mowa tu o nieszczelności przewodów kanalizacyjnych, która wynikać może z wielu przyczyn – wymieńmy chociażby nieprofesjonalny montaż, zastosowanie nieodpowiednich łączeń, a nawet niewykrycie w porę jakiejś wady produkcyjnej. Owy problem może wystąpić także nieco później, gdy w czasie czyszczenia instalacji, nie zadba się o jakże wskazaną ostrożność.

Błędy projektowe

Należy odnotować, że różnego rodzaju błędy zdarzają się już na etapie projektowania całej sieci, czy tylko pewnego jej odcinka. Spotkać się można z fatalnym w skutkach przymykaniem oka na obowiązujące w tej materii normy i przepisy, jak również ze złym ułożeniem rurociągu (włączając w to niedokładnie obliczone spadki), czy też błędami przy okazji opracowywania jakże ważnych przykanalików.

Przemieszczanie się rur

Wracając jeszcze do przeoczeń, do których może dojść na etapie pierwotnych robót kanalizacyjnych, wspomnijmy o czymś tak elementarnym jak przygotowanie podłoża – także i tu nieraz występują mniejsze lub większe błędy. Brak dostatecznej stabilizacji doprowadza to tego, że rury oraz studzienki niebezpiecznie osiadają. Niemałą rolę gra tutaj również wciąż zmieniający się poziom wód gruntowych, powodujący niepożądane przesunięcia konstrukcji – także do góry, w szczególności, gdy zastosowane przewody będą zbyt lekkie. Słowem, by przez długi czas wszystko działało prawidłowo potrzeba sporej, potwierdzonej praktyką wiedzy, a także swoistego wyczucia.

śr. ocena 5 / głosów 4