Na czym polega sztauowanie kontenerów?

Transport morski nie traci popularności mimo rozwoju innych sposobów przewożenia towarów. Wynika to z faktu, że ładowność statków wciąż pozostaje bezkonkurencyjna, pozwalają one przekraczać granice kontynentalne, a przy tym pozostają relatywnie tanią metodą transportu. Aby przewóz towarów drogą morską był bezpieczny i opłacalny, konieczne jest sztauowanie. Co to jest?

transport-morski

Od czego zależy opłacalność i bezpieczeństwo transportu?

Transport morski jest opłacalny i bezpieczny pod kilkoma warunkami. Morza i oceany to trudne środowisko: fale, prądy i sztormy znacznie utrudniają podróż. Stąd wiele norm i obostrzeń dotyczących przewozu towarów przez statki. Co zrobić, aby załadować jak najwięcej, a jednocześnie bezpiecznie przewieźć ładunek na drugi, często bardzo odległy brzeg? Opowie o tym specjalista z firmy S & W Verpackung.

Aby zminimalizować koszty transportu, dąży się do tego, aby upakować na statku jak najwięcej produktów. Trzeba mieć jednak na uwadze wyporność. Aby statek zachował stabilność na niespokojnych wodach, towar musi być równomiernie rozłożony. Nie należy zapominać o tym, że morskie podróże są dość powolne, a ładunek nie może się zepsuć. Dlatego też ważne jest odpowiednie jego zapakowanie – takie, które ochroni zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jak i przed uszkodzeniem mechanicznym np. przy silnym przechyle. Tym właśnie się zajmujemy – bezpiecznym pakowaniem i rozsądnym rozmieszczeniem przewożonych na statkach towarów.

Jednym z etapów dbałości o bezpieczeństwo, ekonomię i sprawność transportu morskiego jest sztauowanie kontenerów. Na czym polega?

Czym jest sztauowanie kontenerów?

Sztauowanie kontenerów wykonuje się przed tym, jak statek opuści port i wyruszy w daleką drogę. Polega na takim rozmieszczeniu ładunku, które zapewni statkowi jak największą stabilność, a jednocześnie pozwoli załadować dużo towaru. Z jednej strony jest więc to czynność sprzyjająca bezpieczeństwu załogi i przewożonych dóbr, z drugiej zaś – maksymalizacja zysków, bo im więcej towaru w jednym transporcie, tym niższe jego koszty.

Podczas sztauowania trzeba zadbać nie tylko o właściwe rozmieszczenie przewożonych rzeczy, ale też o to, aby ich załadunek i wyładunek przebiegał jak najsprawniej. Przy ogromnych transportach czas pracy jest uzależniony od rozlokowania towaru w kontenerze, a wszystkim zależy na tym, aby przebiegała ona jak najszybciej.

Drugi element sztauowania to zabezpieczanie pakunków ruchomych. Statek jest w ustawicznym ruchu, a tafla wody nigdy nie jest idealnie gładka. Niezabezpieczone ładunki obijałyby się o ściany kontenerów i siebie nawzajem, co uszkodziłoby zawartość tak, że stałaby się bezwartościowa. Sztauowanie pozwala więc prowadzić transport morski opłacalnie, bezpiecznie i sprawnie.

śr. ocena 5 / głosów 5