Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Rozpoczęcie powszechnego stosowania tworzyw sztucznych zrewolucjonizowało wiele dziedzin życia. Plastik charakteryzuje się różnorodnymi, przydatnymi właściwościami, które sprawiają, że można używać go niemal wszędzie. Niestety, pomimo dużej ilości zalet, zaczęto dostrzegać zagrożenie, jakie niosą za sobą wyroby z tworzyw sztucznych. Jest ono związane z ich utylizacją, dlatego prawidłowo przeprowadzany recykling tworzyw sztucznych jest tak istotny.

Tworzywa sztuczne towarzyszą nam na co dzień i trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez ich używania. Rezygnacja z foliowych woreczków jednorazowych nie jest dużym wyzwaniem, jednak zastąpienie innym materiałem elementów maszyn, urządzeń RTV, opakowań na produkty spożywcze i kosmetyczne nie jest tak prostą sprawą. Plastik jest niezwykle popularny ze względu na swoje liczne zalety, jednak problem pojawia się w momencie, kiedy plastikowe opakowanie trafia do kosza na śmieci. Dlatego tak istotny jest recykling tworzyw sztucznych, który umożliwia podarowanie im drugiego życia, a co za tym idzie, ochronienie środowiska naturalnego.

Jak wygląda przetwarzanie tworzyw sztucznych?

Plastikowe opakowanie trafia do kontenera na śmieci, co dzieje się z nim dalej? Obecnie, w większości miast i gmin obowiązkiem mieszkańców jest segregowanie odpadów. Ma ono za zadanie przyspieszenie recyklingu śmieci danego typu. Według pracownika firmy POL-SERVICE z Rzeszowa jednym z najważniejszych etapów przetwarzania odpadów plastikowych jest ich segregacja. Tworzywa sztuczne, nazywane zbiorczo plastikiem, występują w różnych odmianach, które różnią się właściwościami fizycznymi. Aby recykling był efektywny, należy posegregować plastikowe śmieci na poszczególne typy.

Pierwszym etapem jest wyselekcjonowane tych odpadów, które nadają się do przetworzenia. Jest to wykonywane przy użyciu specjalistycznych maszyn. Następnie odpady są rozdrabniane do postaci drobnych wiórów. Po uzyskaniu tworzywa sztucznego w takiej formie można wybrać sposób, w jaki zostaną przetworzone.

Metody recyklingu tworzyw sztucznych

Rozróżniamy dwie główne metody przetwarzania odpadów z plastiku. Pierwszym z nich jest recykling tworzyw sztucznych zwany materiałowym. Polega on na wytworzeniu z odpadów granulatu, który może posłużyć jako materiał do wyrobu nowych produktów. Jest to sposób mniej wymagający technologicznie, ponieważ nie ingeruje w strukturę fizyczną danego materiału. Z tak przetworzonego tworzywa mogą powstać worki na śmieci, pojemniki różnego typu oraz elementy maszyn.

Druga metoda recyklingu, czyli surowcowa, opiera się na sprowadzeniu danego tworzywa sztucznego do prostszych związków chemicznych i ponownym wykorzystaniu ich do produkcji elementów z plastiku. Obie metody są stosowane równolegle w przemyśle przetwórczym.

śr. ocena 5 / głosów 5