Na czym polega kremacja zwłok?

Kremacja zwłok to proces, którego popularność ciągle rośnie. Dane pochodzące z publicznych krematoriów dowodzą, że na tę formę pochówku mieszkańcy dużych miast decydują się w 30‐40% przypadków. Badania dowodzą, że współczynnik ten będzie się z czasem zwiększał. Możliwe zatem, że stając przed koniecznością organizacji spraw pogrzebowych staniemy przed wyborem: kremacja czy tradycyjny pochówek? Warto dowiedzieć się czegoś o pierwszej metodzie.

kremacja-zwlok

Czym jest kremacja zwłok?

Jeśli zmarła bliska osoba, pożegnanie z nią nigdy nie należy do łatwych. Zwyczajowo po śmierci czekamy około trzech dni do pogrzebu, aby dać sobie i innym bliskim zmarłego czas na poradzenie sobie z tą trudną sytuacją. Pogrzeb stanowi nie tylko formę obrzędu religijnego, ale także ostateczny moment, by się pożegnać. Otuchy dodaje nam forma tego obrzędu. Do wyboru mamy zasadniczo dwie metody – pochówek tradycyjny oraz kremacja zwłok. Ta druga cieszy się coraz większą popularnością. Dla wielu z nas stanowi o wiele lepszą formę rozstania ze zmarłym, niż tradycyjny pochówek. Mamy wówczas poczucie ostateczności, a także zachowania godności ciała. Kremacja polega bowiem na jego spopieleniu, co wyklucza procesy gnicia. Praktyka ta znana jest ludzkości od niepamiętnych czasów. I chociaż metoda jej przeprowadzania ewoluowała przez lata, zasada nie ulega zmianie. Współczesne, nowoczesne piece kremacyjne pozwalają na skrócenie procesu do lekko ponad godziny. Piece tego typu zasilane są jednym z dwóch zasadniczych typów paliwa: gazem (CNG lub ziemnym) lub opałem.

Formalności związane z kremacją zwłok

Aby przeprowadzić kremację dom pogrzebowy – taki jak Zakład Pogrzebowo-Kamieniarski Gołębski – będzie od nas potrzebował aż dwóch dokumentów. Jeden z nich to oczywiście odpis aktu zgonu, który będzie nam potrzebny niezależnie od wybranej formy pochówku. Drugi dokument to pisemna zgoda zmarłego albo jego najbliższych żyjących bliskich na przeprowadzenie spopielenia jego szczątków.

Proces kremacji zwłok

Przed kremacją zwłok zmarły jest ubierany i układany w trumnie podobniej jak w przypadku tradycyjnego pochówku, co daje możliwość pożegnania się. Następnie trumna jest zamykana i trafia do pieca krematoryjnego. Proces spopielania widoczny jest tylko dla obsługi, a czas jego trwania zależy od zastosowanej technologii, pieca i wielu innych czynników. Prochy zmarłego trafiają następnie do wybranej przez rodzinę urny, która musi następnie zostać pochowana. Mimo że proces kremacji wydaje się mieć więcej etapów niż tradycyjny pochówek, w praktyce jego koszty są często dużo niższe.

śr. ocena 5 / głosów 5