Na czym polega kaszerowanie?

Chociaż brzmi tajemniczo, kaszerowanie to nic innego, jak oklejanie cienkim papierem materiału znacznie grubszego, takiego jak karton lub tekstura falista. Termin ten odnosi się także do oklejania warstwą dekoracyjną innych powierzchni z tworzyw sztucznych, a nawet płyt wiórowych. Zazwyczaj kaszerowanie stosuje się w celach dekoracyjnych, chociaż zdarza się, że wykorzystuje się je również w celach technologicznych. Na czym dokładnie polega?

kaszerowanie

Będące w niektórych przypadkach synonimem laminowania, kaszerowanie znajduje zastosowanie przy produkcji wielu opakowań różnego rodzaju produktów. Jeśli karton, w który zapakowany ma być dany towar, jest zbyt gruby lub jego wewnętrzna struktura jest na tyle skomplikowana, że bezpośrednie zadrukowanie go na maszynie drukarskiej jest niemożliwe, wówczas stosuje się kaszerowanie. W trakcie tego procesu tekstura zostaje obklejona cienkim, zadrukowanym ozdobnie papierem.

Tajniki kaszerowania

Omawianą metodę wykorzystuje się szeroko w poligrafii. Pewnie niewielu kupujących zdaje sobie sprawę, że okładki oraz tekturowe książeczki dla małych dzieci powstają właśnie w procesie kaszerowania – zdradza przedstawiciel dystrybutora urządzeń poligraficznych ARTPOLDzięki temu procesowi zwiększa się wytrzymałość danego produktu na czynniki zewnętrzne.

Dlatego jest równie chętne stosowany w technologii.

Do kaszerowania służą specjalne urządzenia, zwane kaszerówkami. Są to maszyny, wyposażone w specjalne wałki klejowe, którymi steruje operator. Dzięki płynnej regulacji obrotów, osoba wykonująca czynność kaszerowania może dostosować ich szybkość do swoich możliwości, a także wymagań technologicznych. Do omawianej czynności niezbędny jest klej, nakładany powierzchniowo na dany materiał, którym może być zarówno papier, tektura, tworzywa sztuczne, a nawet skóra. Istnieją różne typy kaszerówek; na klej zimny i gorący lub wyłącznie zimny.

Sekret tkwi w spoiwie

Bardzo ważnym elementem kaszerowania jest wybór właściwego kleju, bowiem od jego jakości zależy, czy osiągniemy zamierzony efekt. Na rynku oprócz standardowych spoiw, znajdziemy kleje specjalistyczne, których skład jest oparty na bazie skrobi kukurydzianej. Są to kleje ekologiczne, charakteryzujące się bardzo wysoką przyczepnością, co przekłada się na większą sztywność arkuszu. Nakładane są na ciepło, jednak w przypadku zamarznięcia, nie ulegają degradacji.

śr. ocena 5 / głosów 11