Na czym polega frezowanie?

Choć przedmiotów poddanych takiej obróbce nie brakuje w naszym otoczeniu, często nie zdajemy sobie sprawę, że ich kształt jest właśnie efektem frezowania. To bardzo popularna usługa, nieodzowna w pracy wielu zakładów produkcyjnych i przemysłowych. Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Szczegóły w poniższym artykule.

frezowanie

Frezowanie i jego rodzaje

Przy frezowanie dochodzi do oddzielania warstwy metalu. Do czynności tej nieodzowna jest frezarka, w której pracy wykorzystywany jest ruch obrotowy. Zęby frezarki zagłębiają się w obrabiany materiał, oddzielając od niego wióry, który mogą mieć różną grubość. Frezowaniu poddawać można m.in. różnego rodzaju płaszczyzny, gwinty, rowki, koła zębate i inne kształty. Możemy mieć do czynienia z frezowaniem współbieżnym, gdy krawędź tnąca frezarki porusza się zgodnie z posuwem materiału oraz frezowaniem przeciwbieżnym – wówczas krawędź tnąca frezarki porusza się przeciwnie do posuwu materiału. Frezować można przedmioty wykonane z różnych materiałów, nie tylko z metalu, ale też z drewna czy tworzyw sztucznych. Poza wspomnianym wyżej podziałem wyróżniamy też frezowanie kształtowe i walcowe – to rozróżnienie dotyczy rozmieszczenia ostrzy.

Działanie frezarki

Kluczem do sukcesu frezowania jest posiadanie odpowiedniej maszyny. Firmy zajmujące się profesjonalnymi usługami obróbki skrawaniem posiadają zwykle odpowiednio wyposażony park maszynowy, uwzględniający również nowoczesne i wydajne frezarki. Jak zauważa nasz rozmówca z firmy SEMI, parametry techniczne frezarki mają pierwszorzędne znaczenie dla uzyskania odpowiedniego efektu. Istotne są tu szczególnie: rodzaj silnika, dokładność urządzenia, powtarzalność precyzyjnej obróbki, maksymalne obroty, sposób sterowania, rozdzielczość elektroniczna, maksymalna odległość wrzeciona od powierzchni stołu, a także gabaryty, masa i sposób mocowania frezarki. Na rynku dostępne są frezarki jedno- i wielowrzecionowe, a także górno- i dolnowrzecionowe. Te ostanie mają wrzeciono zamontowane pod stołem, natomiast frezarki górnowrzecionowe charakteryzują się wrzecionem znajdującym się nad stołem, dzięki czemu są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Z Z pomocą frezarek górnowrzecionowymi można poddawać obróbce zarówno wnętrza przedmiotów, jak i ich powierzchnie. Niektóre frezarki mogą być przeznaczone tylko do obróbki konkretnych materiałów np. drewna, podczas gdy inne mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Warto również pamiętać, że dobry sprzęt powinien opatrzony być gwarancją producenta i w razie jakichkolwiek problemów technicznych poddawany serwisowi.

śr. ocena 5 / głosów 6