Na czym polega drążenie wgłębne CNC?

Metal to tworzywo, które może przyjąć najróżniejsze formy. Można z niego produkować duże elementy do maszyn, jak i małe części oraz detale specjalistycznych sprzętów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod do jego obróbki. Jedną z nich jest elektroerozja, której szczególnym typem jest drążenie wgłębne CNC. Czym ono jest? Gdzie znajduje zastosowanie? Wyjaśniamy.

Obróbka elektroerozyjna – co to takiego?

Obróbka elektroerozyjna jest także nazywana przez fachowców EDM, czyli Electrical Discharge Machining. Wykorzystuje ona zjawisko wyładowania elektrycznego. Na jego skutek metale ulegają erozji elektrycznej. Technologia ta znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wykonanie naprawdę skomplikowanych form i to z niezwykle twardych metali. Obróbka elektroerozyjna jest też wykorzystywana wtedy, kiedy nie jest możliwe wdrożenie procesu skrawania. Dlatego jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli odpowiedni kształt trzeba nadać węglikom spiekanym. Jest także nieoceniona podczas regeneracji form wytryskowych czy matryc kuźniczych.

Podczas obrabiania wykorzystuje się takie narzędzia jak szlifierki, piły oraz drążarki. Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżnia się dwa typy obróbki elektroerozyjnej – cięcie i drążenie.

Jak wygląda drążenie wgłębne CNC?

Drążenie wgłębne polega na obrabianiu metalowych części poprzez zagłębianie w nich elektrody. Działanie takie ma na celu nadanie tworzywu formy odpowiadającej kształtowi elektrody. Drążenie jest optymalnym sposobem na opracowywanie metali hartowanych i spieków. W ten sposób można także ukształtować metale, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej oraz chemicznej. To dzięki technice drążenia powstają formy wtryskowe, narzędzia z wytrzymałej stali czy wykrojniki.

Drążenie wgłębne można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy polega na konwencjonalny wykorzystaniu przeznaczonych do tego narzędzi. Natomiast drugą, dużo efektywniejszą metodą jest technika CNC.

CNC to nic innego jaki sterowanie numeryczne, które stosuje się celem osiągnięcia jak największej powtarzalności wykonywanych form.

Drążenie wgłębne CNC daje gwarancję największej precyzji i wykonania form całkowicie zgodnych z życzeniem klienta. Tylko ta metoda pozwala tak dokładnie odwzorowywać kształty zgodnie z dostarczonym projektem – podpowiada fachowiec z firmy Narzędziownia Woźniak.

Podczas tego rodzaju obróbki wykorzystuje się komputery i zaawansowane oprogramowanie. To ono kieruje całym procesem. System CNC przetwarza dane zawarte w projekcie. Następnie steruje on elektrodrążarkami, które skrupulatnie, co do minimetra odwzorowują wymagany kształt.

śr. ocena 5 / głosów 5