Na czym polega cynkowanie balustrad?

Stal jest materiałem cieszącym się szczególnym znaczeniem w branży budowlanej – wykonuje się z niego liczne elementy konstrukcyjne obiektów budowlanych, ale również wykorzystuje do produkcji licznych elementów dekoracyjno-użytkowych, takich jak balustrady tarasowe lub schodowe. Stal posiada jednak jeden minus, a mianowicie jest podatna na rdzę. Jedną z metod zabezpieczenia stali przed tym zagrożeniem jest cynkowanie ogniowe. Na czym ono polega?

cynkowanie-balustrad

Cynkowanie ogniowe – ciekawostki

Historia cynkowania ogniowego sięga dość głęboko w przeszłość, bo do I połowy XVIII wieku, kiedy to francuski chemik o nazwisku Melouin zauważył, że stal pokryta cynkową powłoką nie ulega korozji. Jednak dopiero sto lat później inny Francuz, Sorel opatentował cynkowanie ogniowe jako galwanizację. Do upowszechnienia się procesu doszło na przełomie XIX i XX wieku – jego wysoka skuteczność i ekonomiczność sprawiają, że jest stosowany na całym świecie jeszcze do dziś, mimo istnienia alternatywy pod postacią cynkowania galwanicznego.

Na czym polega cynkowanie i jak przebiega cały proces?

W bardzo dużym skrócie cynkowanie ogniowe polega na pokryciu elementu stalowego warstwą roztopionego cynku, który następnie stygnie, tworząc wokół elementu grubą, szczelną powłokę. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Zanim element zostanie w ogóle poddany cynkowaniu konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie – mówi specjalista firmy Farma-TechZaczyna się od jego dokładnego oczyszczenia z rdzy, pozostałości smarów, olejów, szlaki spawalniczej oraz innych zanieczyszczeń. Dopiero po oczyszczeniu i osuszeniu możliwe jest zanurzenie elementu w płynnym cynku. Konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury takiej kąpieli, powinna ona mieścić się w zakresie od 440 do 460 stopni. Spowodowane jest to tym, że właśnie w takiej temperaturze cynk oraz żelazo zawarte w stali wchodzą ze sobą w reakcję. Dochodzi wtedy do tzw. dyfuzji, czyli samoistnego przemieszczania się atomów cynku i stali. W wyniku dyfuzji na elemencie stalowym wytrąca się warstwa stopu cynku i żelaza. Cały proces trwa zazwyczaj kilka minut. Po tym czasie element wyciągany jest z kąpieli, żeby powłoka na nim mogła wystygnąć i stwardnieć.

Zalety cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe jest procesem bardzo powszechnie stosowanym w produkcji dekoracyjnych elementów stalowych, jakimi są balustrady. Dlaczego? Przede wszystkim spowodowane jest to tym, że tak wytworzona powłoka cynkowa jest bardzo gruba i przez to trwała – to istotna kwestia odróżniająca cynkowanie ogniowe od galwanicznego. Dzięki temu element jest odporny nie tylko na korozję, ale również na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, powstające np. w wyniku tarcia. Druga kwestia to bardzo wysoka dokładność – w czasie cynkowania powłoka wytwarza się w nawet najdrobniejszych zakamarków, dzięki czemu metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku bardzo skomplikowanych elementów. Niemniej ważna jest niska cena całego procesu.

śr. ocena 4.4 / głosów 7