Na co zwracać uwagę, wybierając rower dla dziecka?

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem dwóch kółek i chcesz zaszczepić tę pasję również swojej pociesze, zapewne zastanawiasz się, jaki rower dla dziecka będzie najlepszy. Właściwy wybór pierwszego roweru jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo malca, ale także jego wygodę i kształtowanie dobrych nawyków. Podpowiadamy, jak kupić rower dziecięcy, by nie żałować.

rower-dla-dziecka

Oferta rowerów dla dzieci jest obecnie niesamowicie szeroka, dlatego niekiedy trudno się w niej zorientować. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, szukając jednośladu dla dzieci w różnym wieku.

Rower dla dziecka powyżej 2. roku życia

Pokolenie dzisiejszych rodziców uczyło się jeździć na rowerze dość późno, w stosunku do standardów, jakie panują w tym względzie obecnie. Pierwsze rowery dostawaliśmy zwykle na komunię i właśnie wtedy rozpoczynała się nasza przygoda z nauką jazdy.

Dzisiejsze dzieci mają możliwość styczności z rowerem już od maleńkości. Dla najmłodszych przeznaczone są tzw. rowery biegowe, które pozbawione są pedałów i łańcucha, a głównym celem ich używania jest wyrabianie zdolności utrzymywania równowagi.

Rower dla dziecka powyżej 4. lub 5. roku życia

Wraz ze wzrostem dziecka wymieniamy rowery na coraz większe i wyposażone już w pedały, ale niekiedy także kijki popychacze i kółka boczne. Korzystając z takiego roweru dziecko uczy się już samodzielnie wprawiać mechanizm w ruch, nie przez odpychanie się od ziemi, ale za pomocą pedałów.

Wybierając taki rower warto zwrócić uwagę na wysokość ramy. Musi ona umożliwiać dziecku łatwe wsiadanie i zsiadanie, a także być bezpieczna w razie potrzeby nagłego zeskoczenia z roweru (zbyt wysoka rama może spowodować bolesne obtłuczenie krocza, co zniechęci malca do dalszych prób).

Łańcuch roweru dla dziecka powinien posiadać zabezpieczenie, a hamulce nie powinny być zbyt mocno wyregulowane – gwałtowne hamowanie również może przyczyniać się do bolesnych upadków.

Pierwszy rower dla starszego dziecka

Kiedy maluch wyrośnie już z roweru z bocznymi kółkami i wyrywa się do samodzielności i niezależności, jaką dają rowery na 24- lub 26-calowych kołach, czas rozejrzeć się za odpowiednim modelem typu junior – podpowiada nasz rozmówca z firmy SAVENO POLBIKE.

Wciąż obowiązuje nas zasada wyboru odpowiedniego do wzrostu dziecka, jednak głównym czynnikiem powinna być wewnętrzna długość nogi. To na tej podstawie wybieramy wysokość ramy – w dalszym ciągu troszcząc się przede wszystkim o wygodę i bezpieczeństwo małego rowerzysty.

Ważne jest, by siedząc na siodełku, dziecko mogło swobodnie sięgnąć stopami podłoża. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie mu nauczyć się samodzielnego ruszania i zsiadania z roweru.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zabierz dziecko do sklepu, w którym będzie mogło ono przymierzyć się do roweru. Tylko w ten sposób możesz zyskać 100% pewność, że kupujesz jednoślad w dobrym rozmiarze.

śr. ocena 6.3 / głosów 4