Na co zwracać uwagę kupując kuchnię na zamówienie?

Kuchnia jest sercem każdego domu i to właśnie w niej spędza się najwięcej czasu z rodziną. Warto więc odpowiednio zaprojektować i umeblować kuchnię, aby korzystanie z niej było funkcjonalne i przyjemne. Ogromne znaczenie ma ustawienie mebli, liczba i pojemność szuflad, a także długość blatu kuchennego. Na co należy zwrócić uwagę kupując kuchnię na zamówienie?

meble-kuchenne

Podczas urządzania kuchni, właściciele często stoją przed dylematem, czy wybrać gotowe meble, które można kupić w popularnych sklepach meblowych, czy zdecydować się na umeblowanie wykonane na specjalne zamówienie, tzw. pod wymiar.

Meble kupione w sieciówkach przeważnie są tańsze i dostępne od ręki. Jednak to bardzo często przekłada się na ich jakość oraz ograniczony wybór kolorów, rodzaju materiału i typów szafek. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zamówienie mebli pod wymiar, które są doskonale dopasowane do pomieszczenia i w pełni wykorzystują wolną przestrzeń. W dodatku mogą być wykonane z dowolnego materiału, w wybranym kolorze, z dowolną ilością szuflad, schowków, szafek otwieranych na różne sposoby oraz z opcją montażu sprzętów AGD. Firma zajmująca się produkcją kuchni na zamówienie, np. Meble Wójcik z siedzibą w Zawadce i Zawierciu, doskonale potrafi wykorzystać każdy metr dostępnej przestrzeni, nawet w bardzo małym pomieszczeniu. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kuchnię pod wymiar?

  • Estetyka – meble kształtują pierwsze wrażenie o pomieszczeniu, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Kuchnia jest ważną częścią domu, a jej wystrój musi współgrać z innymi pokojami, szczególnie w przypadku, gdy połączona jest z jadalnią i salonem. Jeśli jest mała i ciemna, należy wybrać meble w jasnym kolorze, co doda pomieszczeniu przestronności i pogodności. Warto również zdecydować się na otwarte szafki i półki, które optycznie powiększą kuchnię. Dużą rolę grają szczegóły mebli, takie jak uchwyty, nóżki oraz zdobienia. Te ostatnie nie zawsze pasują do nowoczesnego stylu.
  • Materiał – warto zainwestować w solidne i trwałe materiały, które będą służyć przez kilkanaście lat. Meble kuchenne i blat narażone są na wysoką temperaturę, wnikanie wilgoci, rysowanie oraz na działanie silnych środków chemicznych czy barwiących produktów – kawy, jagód, przypraw, np. kurkumy lub curry.
  • Praktyczność – kuchnia powinna być funkcjonalna i praktyczna, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszy z nich to wysokość szafek z blatem kuchennym. Optymalna wartość wynosi od 85 cm do 90 cm, ale jest ona zależna od potrzeb domowników. Istotna jest także ilość szuflad, schowków i szafek. Każde miejsce do przechowywania musi być przemyślane i dostosowane do rodzaju rzeczy, jakie będą się tam znajdować, np. szuflada na pokrywki, głęboka szafka na garnki i patelnie, schowek na środki czystości. Kuchenka, zlewozmywak i lodówka powinny być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie, co pozwala na swobodne przemieszczanie się podczas robienia posiłku.
  • Wizyta specjalisty – decydując się na kuchnię pod wymiar, warto zaprosić do domu specjalistę, który doradzi, dokładnie zmierzy pomieszczenie i dostosuje rodzaj mebli do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Można zaprojektować wymarzoną kuchnię na kartce lub znaleźć idealny projekt w internecie, a następnie przedstawić pracownikowi swoje pomysły. Firmy specjalizujące się w produkcji mebli na wymiar, potrafią w 100% odwzorować daną koncepcję oraz przedstawić wizualizację za pomocą specjalistycznych programów komputerowych.
śr. ocena 5 / głosów 5