Gdzie można legalnie wymieniać waluty?

Każdy, kto choć raz wyjeżdżał za granicę – czy to na wakacje, czy też w celach służbowych – zetknął się z koniecznością wymiany waluty. Niegdyś możliwe to było jedynie w kantorach, bankach oraz, nielegalnie, u tak zwanych cinkciarzy. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wymiany za pośrednictwem kantorów internetowych.

Kantor fizyczny

Czyli punkt wymiany walut. Ogromną zaletą tego rodzaju placówek jest ich powszechność – obecne są na każdym lotnisku, dworcu kolejowym oraz w wielu miejscach każdego dużego miasta, zatem nie będziemy mieć żadnego problemu z ich znalezieniem. Problemem jest z kolei znalezienie punktu, który oferowałby optymalne kursy skupu i sprzedaży walut. Pod tym względem panuje bardzo duża różnorodność, każdy kantor posiada własną politykę – zanim trafimy do takiego, który proponuje najlepsze dla nas warunki minąć może bardzo dużo czasu. Istotną zaletą kantorów fizycznych jest fakt, że w dużych placówkach tego typu możemy od ręki wymienić złotówki nie tylko na najpopularniejsze waluty – takie jak dolary, euro czy funty – ale również na pieniądze bardziej egzotyczne.

Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli nie chcemy wydać bardzo dużych kwot po przybyciu do naszego celu podróży – wyjaśnia przedstawiciel wrocławskiego Kantoru CentZagraniczne punkty wymiany na lotniskach czy dworcach bardzo często zaniżają kursy skupu.

Banki

Najpopularniejsze waluty możemy wymienić również w bankach. Rozwiązanie to ma pewne istotne plusy, np. zyskujemy dzięki niemu pewność, że otrzymane przez nas pieniądze są autentyczne. Z drugiej strony jednak banki rzadko oferują kursy porównywalne z tymi przyjmowanymi przez kantory. Kupując w nich pieniądze najczęściej po prostu przepłacamy.

Kantory internetowe

Coraz większą popularnością wśród osób podróżujących za granicę lub z innych powodów kupujących waluty – np. przedsiębiorców, inwestorów – cieszą się kantory internetowe. Rozwiązanie to ma pewne istotne zalety. Przede wszystkim znalezienie firmy oferującej najbardziej atrakcyjny kurs jest łatwiejsze i szybsze, niż odwiedzenie kilku-kilkunastu fizycznych kantorów osobiście i zapoznanie się z ich kursami. Po drugie sam proces wymiany jest prosty – po doładowaniu portfela na stronie kantoru środkami z konta bankowego wystarczy wybrać walutę, którą chcemy zakupić i po zatwierdzenie transakcji równowartość wpłaconych pieniędzy zostanie z powrotem przelana na nasze konto. Minusem tego typu rozwiązania jest z pewnością fakt, że żeby z niego korzystać musimy dysponować dostępem do internetu oraz konieczność oczekiwania na realizacje zlecenia – nie możemy otrzymać waluty od ręki.