Morfologia krwi – jakie choroby i schorzenia można wykryć przy pomocy badania?

Morfologia krwi to jedno z najczęściej zlecanych badań podczas rutynowych wizyt kontrolnych u lekarza pierwszego kontaktu. Nawet jeśli czujemy się dobrze, nie bierzemy żadnych leków, powinniśmy przynajmniej raz do roku zrobić morfologię. Przesłanką do jej wykonania jest także ogólne osłabienie, nawracające infekcje i problemy z regeneracją po wysiłku. Może to być efekt niewłaściwej diety, która nie dostarcza do organizmu potrzebnych pierwiastków i mikroelementów, ale nie tylko. Jakie dolegliwości i choroby można zdiagnozować, badając pobraną próbkę krwi?

morfologia-krwi

Jak czytać wyniki?

Wyniki morfologii otrzymujemy zwykle w formie komputerowego wydruku. Obok naszych wyników podane są normy pokazujące przedziały od – do. Zerkając na wyniki, powinniśmy się kierować dokładnie tymi normami, ponieważ mogą się one różnić między laboratoriami. Na ich podstawie już sami możemy wywnioskować, że coś jest nie w porządku, ale nie powinniśmy próbować sami stawiać sobie diagnozy – podpowiada specjalistka z gabinetu lekarskiego Sofimed w Krakowie.

Z wynikami należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem lub zleci kolejne badania.

Krwinki czerwone

Poszczególne erytrocyty żyją w naszym ciele tylko 120 dni. Te, które umierają, zastępowane są przez nowe, które napływają do krwiobiegu ze szpiku kostnego, gdzie są wytwarzane. Jeżeli w naszym organizmie brakuje kwasu foliowego, glukozy, żelaza oraz witamin z grupy B, może pojawić się anemia, a więc niedokrwistość, którą jesteśmy w stanie zdiagnozować na podstawie wyników. Erytrocyty mają za zadanie transportować tlen do wszystkich tkanek naszego ciała. Szkodliwy jest zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, który określa się jako nad krwistość, inaczej czerwienica. Jej przyczyną może być niedotlenienie spowodowane niewłaściwą pracą płuc lub serca, które trzeba leczyć.

Krwinki białe i trombocyty

Leukocyty, czyli krwinki białe, chronią nasz układ odpornościowy przed bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi czynnikami. Część z nich powstaje w szpiku kostnym, część w śledzionie, grasicy i węzłach chłonnych. Ich niedobór może być związany z wadami bądź uszkodzeniami wymienionych organów. Nadmiar z kolei może świadczyć o zwykłej infekcji organizmu, ale i o bardzo poważnej chorobie, jaką jest białaczka. Wówczas morfologia to tylko pierwszy krok do diagnozy, ponieważ konieczne jest wykonanie rozmazu krwi. Trombocyty, czyli płytki krwi, odpowiedzialne są za krzepnięcie. Jeżeli ich poziom jest zbyt niski, nawet stosunkowo niewielka rana może doprowadzić nas do wykrwawienia. Gdy trombocytów jest za dużo, wzrasta z kolei ryzyko powstania zakrzepicy. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób i schorzeń, które nie są bezpośrednio związane tylko z układem krwionośnym. Tym samym pokazują nam, w jakim kierunku powinniśmy prowadzić profilaktykę lub jakiego potrzebujemy leczenia.