Montaż wentylacji krok po kroku

Każdy budynek powinien posiadać sprawnie działającą wentylację. Standardowo, w tym celu wykonywana jest instalacja o charakterze grawitacyjnym, jednak na popularności zyskuje także inne rozwiązanie. Wentylacja mechaniczna jest niezwykle skuteczną opcją, która umożliwia wietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. Jak wygląda jej montaż i co ją charakteryzuje?

montaz wentylacji krok po krooku

Wentylacja mechaniczna – czym dokładnie jest?

Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet, chociaż wymaga też dostosowania się do pewnych reguł. Ten system jest zdecydowanie trudniej wykonać w sytuacji, kiedy dostępny jest wyłącznie jeden centralny wentylator lub kiedy zastosowany został rekuperator. Właśnie dlatego prace związane z instalacją wentylacji mechanicznej najlepiej jest planować już na etapie projektowania domu.

Ten typ wentylacji domu jest niezwykle oszczędnościowy, pozwala bowiem na odzyskiwanie ciepła. Dzięki wczesnemu projektowi można dokładnie wyznaczyć:

  • lokalizacje centralnej części wentylacji,
  • otwory w stropach oraz ścianach na prowadzenie kanałów.

Projekt wentylacji mechanicznej musi uwzględniać dokładny rozkład pomieszczeń, metraż każdego z nich, jak również ilość osób, która będzie mieszkać w danym obiekcie

– zauważa specjalista z firmy WENTRIK KAROLINA PAWEŁCZAK.

Od czego zacząć montaż wentylacji?

Pierwszy krok w montażu instalacji mechanicznej to odpowiednie rozprowadzenie poszczególnych kanałów zgodnie z projektem. Prace te wykonuje się najczęściej po etapie osadzenia okien oraz drzwi, kiedy cały dom znajduje się jeszcze w surowym stanie.

Całość montażu rozpoczyna się na górnej kondygnacji – to właśnie tam montuje się instalacje kanałów wywiewnych oraz nawiewnych. Ich lokalizacja to najczęściej narożniki i stropy – pozwala to na ukrycie elementów za pomocą ścian z płyt karton-gips. W sytuacji, kiedy przestrzeń pod kalenicą dachu jest wolna i niezagospodarowana, można z łatwością umieścić tam oba otwory. Kanały wentylacyjne wykonuje się z rur ocynkowanych, które następnie powlekane są wełną mineralną – grubość izolacji, jaka powinna być stosowana, wynosi standardowo 2 cm.

Chcąc sprowadzić na dolną kondygnację przewody wentylacji mechanicznej, należy je poprowadzić wzdłuż połaci dachu. Dodatkowo konieczne jest mocne przytwierdzenie ich do ściany, tak, aby podczas pracy nie przenosiły one drgań na konstrukcję obiektu. W tym celu wykorzystuje się stalowe obejmy uzupełnione gumowymi uszczelkami. Na dolnej kondygnacji, przewody prowadzone są zazwyczaj pod sufitem i blisko ścian, co pozwala na wygodne ich ukrycie pod zabudową.

Głównym zadaniem wentylacji jest czerpanie świeżego powietrza oraz wyrzucanie zużytego. Najlepszym rozwiązaniem jest więc umieszczenie otworów po przeciwnych stronach domu, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ich skuteczności. W przypadku czerpnia pozyskującego powietrze, na jego początku stosuje się odpowiednie siatki i filtry, które zabezpieczają instalacje przed dostaniem się do niej zanieczyszczeń oraz owadów.

śr. ocena 5 / głosów 1