Metody zastosowania wytwornic pary

Wytwornice pary są wymiennikami ciepła wykorzystywanymi do wytwarzania pary. Stosowane są w wielu dziedzinach, w tym nawet w elektrowniach atomowych i elektrowniach słonecznych CRS. W życiu codziennym wytwornice pary spotkać można w żelazkach elektrycznych i prasowalnicach. Sprawdźcie jakie są metody zastosowania wytwornic pary.

Działanie wytwornic pary

Wytwornice pary to wymienniki ciepła, przeznaczone do szybkiego wytwarzania pary. Stosuje się je, aby uzyskać dużą ilość pary w stałym lub zmiennym strumieniu. Urządzenia te wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle chemicznym, spożywczym, drzewnym, budowlanym i tekstylnym. Powszechnie używane są w szwalniach.

Wytwornice pary nie posiadają paleniska – zamiast niego mają kocioł parowy. Ich budowa opiera się na konstrukcji opłomkowej, czyli wodnorurowej. Polega ona na tym, że rury przepływające przez długą wężownicę (serce urządzenia) omywane są przez spaliny podczas procesów spalania. Wtedy wężownica pełni rolę podgrzewacza wody i parownika, a czasem dodatkowo także przegrzewacza (podgrzewa wodę doprowadzając ją do wrzenia). Potem para zostaje odprowadzana do przewodów parowych, z których wydostaje się na zewnątrz.

Wytwornice występują w różnych wariantach, a poszczególne ich rodzaje różnią się między sobą pod względem:

  • pojemników na wodę,
  • mocy grzałki wytwornicy,
  • ciśnienia roboczego.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, w wytwornicach montowane są specjalne systemy zabezpieczeń, takie jak zabezpieczenia ciśnieniowe i termiczne. Najbardziej nowoczesne modele wyposażone są we własne pompy wodne, dzięki którym nie trzeba napełniać ich ręcznie (przekłada się to na wysoki komfort i wydajność pracy).

Zastosowanie

Wytwornice pary stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, a konkretnie wszędzie tam, gdzie oczekuje się szybkiego, często impulsowego doprowadzania pary, niekoniecznie wysokiej jakości. Urządzenia te mogą pracować okresowo, ponieważ uruchamiają się szybko i efektywnie. Ponadto, mogą stanowić też rezerwowe źródło ciepła – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę SINTEX.

Wytwornice pary najczęściej spotkać można w szwalniach, gdzie wykorzystywane są głównie w formie jednostanowiskowej, z dołączonym żelazkiem przemysłowym. Umożliwiają szybkie prasowanie z mocnym uderzeniem pary. Ponadto, znaleźć można także wytwornice przeznaczone do obsługi kilku szwalniczych stanowisk jednocześnie.

Podsumowując, wytwornice pary to bardzo przydatne urządzenia, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach. Większość z nas docenia ich właściwości związane z prasowaniem, dlatego powszechnie stosowane są w szwalniach.