Metody zastosowania opakowań szklanych

Szkło jest tworzywem, które jest wykorzystywane na niezwykle szeroką skalę – swoje zastosowanie znalazło w każdej niemal branży. Wpływ na jego dużą popularność mają przede wszystkim unikalne właściwości, jakie posiada. Szkło jest bowiem materiałem trwałym, który nie przewodzi elektryczności oraz nie reaguje z innymi substancjami pod względem chemicznym. Gdzie dokładnie jest najczęściej stosowane?

Opakowania szklane w produktach spożywczych

Jego zaletą jest także możliwość recyklingu, stąd też rośnie jego wykorzystanie szczególnie tam, gdzie istotna jest dbałość o ochronę środowiska. Szklane butelki i słoiki znajdziemy m.in. jako opakowanie produktów spożywczych. Wykonane ze szkła opakowania służące do przechowywania żywności stają się coraz częściej spotykane. Szkło jest bowiem substancją całkowicie obojętną, która nie wchodzi w reakcje ze znajdującym się w jej wnętrzu produktem, a także wytrzymuje poddawanie jej działaniu wysokich temperatur. Ma to szczególne znaczenie np. w trakcie procesu pasteryzacji, którym poddawane są soki czy napoje. Aby ten proces przeprowadzić, dany produkt musi być rozlewany jeszcze gorący do opakowań. Dzięki procesowi pasteryzacji do gotowego napoju nie muszą być dodawane żadne konserwanty, gdyż ona sama pozwala na wyeliminowanie drobnoustrojów obecnych w danym produkcie oraz przedłuża jego trwałość.

Szkło, lepiej niż wykonane z innych tworzyw opakowania, zachowuje także smak przechowywanego w nim produktu. Jest materiałem o dość dużej grubości, dlatego też dobrze chroni swoją zawartość przed działaniem na nią warunków zewnętrznych.

Opakowania szklane w przemyśle kosmetycznym

Szkło jest również często spotykanym materiałem służącym do przechowywania produktów kosmetycznych. Producenci w szklanych buteleczkach często umieszczają np. perfumy, olejki pielęgnacyjne, lakiery do paznokci czy kremy. Oprócz swoich niewątpliwych walorów estetycznych – nie ulega bowiem wątpliwości, że szkło jest materiałem cenionym i ładnie prezentującym się – jego zadaniem jest ochrona zawartości przed zepsuciem. Dzięki jego zastosowaniu, umieszczone w nim produkty są trwalsze i lepiej chronione przed ulatnianiem się, szkło jest bowiem substancją nieprzepuszczającą.

Szkło, szczególnie grube, jest także mocnym materiałem, który nawet w przypadku upadku nie tłucze się. Takie szkło oferuje przykładowo Huta Szkła Sława z Kielc. Oprócz perfum, szklane buteleczki znajdziemy także jako opakowania podkładów i kremów z wyższej półki. Jego zastosowanie wynika tutaj z higienicznych właściwości samego szkła. Nie reaguje ono bowiem w żaden sposób z obecnym w jego wnętrzu produktem, dzięki czemu nie zmienia jego indywidualnych cech.