Metody walki z twardą wodą

Problem twardej wody dotyczy wielu gospodarstw domowych w Polsce. Są różne sposoby na uporanie się z twardością wody. Opis najskuteczniejszych z nich znajdziecie w naszym artykule.

twarda woda

Dlaczego twarda woda stanowi problem?

Ci, którzy mają w domu twardą wodę, z pewnością zauważyli, że podczas jej gotowania w urządzeniach osadza się kamień, który może prowadzić do usterek i poważnych awarii czajników, pralek, bojlerów. Kamień nie tylko niszczy sprzęt, ale też może być siedliskiem groźnych bakterii. W instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej kamień zmniejsza sprawność kotła i wydajność procesu grzewczego. Już 1 mm kamienia wystarczy, by wymiennik ciepła stracił 10% na sprawności! Twarda woda to również konieczność zakupu większej ilości środków czystości, gdyż pogarsza ich wydajność. Ma ona także negatywny wpływ na naszą skórę, powodując wzmożone wydzielanie sebum oraz pojawianie się trądziku i problemów skórnych. Chlor i inne zanieczyszczenia zawarte w wodzie z kranu źle wpływają na pracę całego naszego organizmu.

Jak sobie poradzić z twardą wodą?

Z wyżej wymienionych powodów warto zainwestować w zmiękczanie wody w domu. Dostęp do czystej, zdrowej i miękkiej wody w domu to bezpieczeństwo dla całej rodziny oraz lepszy stan domowego sprzętu i oszczędność na środkach czystości czy wodę i napoje butelkowane. Oszczędzamy też na kosmetykach do pielęgnacji skóry i lekarstwach. Żyjemy zdrowo, a do tego redukujemy ryzyko pojawienia się różnych chorób, nie tylko skóry. Pierwszą propozycją jest tani filtr do pralek i zmywarek w cenie 20-30 zł – wykorzystywany do uzdatniania wody użytkowej. Do kąpieli polecamy filtr prysznicowy w cenie 40-400 zł, dzięki któremu można zawsze myć się w miękkiej wodzie wolnej od chloru. Alternatywą dla pojedynczych filtrów jest filtr zmiękczający na cały dom. Za sprawą tego urządzenia w całym domu jest czysta, uzdatniona woda. Warto przy zakupie skonsultować się ze specjalistą, by wybrać filtr adekwatny do wielkości domu, liczby mieszkańców itd. Decydując się na urządzenie obsługujące cały dom, możemy wybrać filtr tradycyjny, którego wydajność zależy w dużej mierze od wielkości i ilości etapów. Taki filtr uwolni wodę od wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych oraz chemicznych, a te bardziej zaawansowane modele oprócz filtrowania zmiękczają też wodę. Alternatywą dla niego może być stacja uzdatniania wody, czyli profesjonalny zmiękczacz zapewniający w całym domu czystą, miękką wodę. Dodatkowo polecić możemy filtry do wody pitnej, dzięki którym w zasięgu ręki możecie mieć zdrową, bezpieczną wodę do picia i gotowania. Może to być filtr kuchenny, filtr odwróconej osmozy lub jonizator. Ten ostatni warto wybrać z racji tego, że woda zjonizowana poza tym, że jest czysta, posiada też właściwości lecznicze, a przed jonizacją poddawana jest filtracji. Więcej informacji o jonizatorach i filtrach do wody znaleźć można na stronie internetowej Sklepu Osmoza prowadzonego przez firmę Global Water.