Metody korekcji wad zgryzu

Wady zgryzu to nie tylko brzydko pokrzywione czy zachodzące na siebie zęby. Na pierwszy rzut niewprawnego oka mogą wręcz zdawać się niewidoczne, odpowiadając jednak za wiele rozmaitych problemów. Należą do nich choćby wady wymowy, uszkodzenia języka czy wewnętrznej strony warg i policzków, niemożność utrzymania odpowiedniego poziomu higieny w jamie ustnej czy migreny i szumy w uszach. Istnieje też na szczęście wiele sposobów korekcji wad zgryzu.

W doborze najlepszej metody pomoże nam ortodonta, do którego wskazań trzeba się ściśle stosować przez cały okres leczenia, mogący trwać od kilku miesięcy do nawet paru lat. Znaczenie mają tutaj takie czynniki jak wiek pacjenta, charakter danej wady i stopień jej zaawansowania, ale też założony przez pacjenta budżet czy wykonywany przez niego zawód. Czasem bowiem konieczny jest wybór rozwiązania, które nie może rzucać się w oczy (jak choćby w przypadku aktorów lub prezenterów TV).

Aparaty stałe

W takiej sytuacji nie sprawdzi się na przykład tradycyjny aparat metalowy. Choć przyklejane do zębów tzw. zamki i łączące je elementy są mocno widoczne, to wciąż jest to dość popularny sposób leczenia wad zgryzu, będący w stanie poradzić sobie z większością tych ostatnich. Nieco bardziej kosztowne, ale też dyskretniejsze mogą okazać się stałe aparaty ortodontyczne stworzone z wykorzystaniem subtelniej wyglądających elementów szafirowych bądź porcelanowych.

Aparaty samoligaturujące

Mniej widoczne, a przy tym znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta są aparaty zwane samoligaturującymi. Jest to jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie ortodoncji, a do jego zalet należy także stosunkowo krótszy czas leczenia, jak również większa łatwość w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz samego aparatu. Ta innowacyjna metoda wykorzystywana jest m.in. przez specjalistów z przychodni stomatologicznej DENTAL w Lublinie.

Aparaty ruchome

Niektóre wady zgryzu da się skorygować z użyciem aparatów noszonych tylko przez kilkanaście godzin na dobę. Można je wygodnie zdejmować do czyszczenia, a także na czas spożywania posiłków, mycia zębów czy wystąpień publicznych. Do wyboru mamy zasadniczo ruchome aparaty akrylowo-metalowe, noszone zwykle przez dzieci – a także stosunkowo nowe rozwiązanie, jakim są tzw. alignery, czyli tworzone na wymiar przezroczyste nakładki wymieniane co parę tygodni, w miarę przesuwania się zębów w położenie docelowe.

Inne metody

Istnieją też alternatywne, stosowane o wiele rzadziej metody korekcji wad zgryzu. Wymienić wśród nich można:

  • mioterapię – specjalnie dobrane ćwiczenia aparatu mowy; są w stanie poradzić sobie tylko z najłagodniejszymi wadami na wczesnym ich etapie;
  • dekortykację przyzębia – to seria zabiegów wymuszających przyjmowanie przez zęby właściwej pozycji w drodze oddziaływania falami ultradźwiękowymi na wyrostki zębodołowe;

operacje chirurgiczne – przeprowadzane w wyjątkowo trudnych, skomplikowanych przypadkach

śr. ocena 5 / głosów 5