Jakie materiały można sprzedać w skupie złomu?

Złom to ogólne określenie dla wszystkich przedmiotów metalowych, które można poddać recyklingowi, np. przez ich przetopienie. Ponowne wykorzystanie nienadających się już do użytku przedmiotów wykonanych z metalu odgrywa olbrzymią rolę w ochronie środowiska. Toteż złom jest pełnowartościowym towarem, którego pozbywać się znacznie lepiej na skupie niż na ogólnym wysypisku.

Złom metalowy jest pełnowartościowym materiałem, toteż stojąc przed koniecznością pozbycia się go, warto skorzystać z oferty lokalnego skupu i otrzymać zań zapłatę – przekonuje nasz rozmówca z suwalskiej firmy Metland.

Jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla właściciela złomu, jak i dla środowiska.

Czym dokładnie jest złom?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, złomem nazywamy produkty metalowe nadające się do recyklingu. Zaliczają się do nich wszelkie odpady metalowe, powstałe np. w procesach produkcyjnych, popsute przedmioty, które nie nadają się do naprawy, stare karoserie samochodowe, elementy konstrukcyjne rozbieranych budynków, a nawet metalowe odpady komunalne, jak puszki i inne metalowe pojemniki.

Skup złomu stalowego i metali kolorowych

Ze względu na rodzaj metalu rozróżnia się kilka rodzajów złomu. Złom stalowy dzielimy na ciężki i lekki. Do złomu stalowego ciężkiego zaliczamy m.in. grube rury, pręty zbrojeniowe czy kształtowniki wykorzystywane do budowy elementów architektonicznych. Elementy złomu stalowego lekkiego nie przekraczają grubością 4 mm, są to zatem głównie rozmaite blachy.

Metalami kolorowymi określamy wszystkie metale nieżelazne i stopy. Na skupie metali kolorowych sprzedamy więc odpady z aluminium (w tym puszki), miedzi, cynku i ołowiu, a także mosiądzu. W tym punkcie warto zaznaczyć, że legalne skupy złomu nie przyjmują miedzianych monet, gdyż w Polsce sprzedaż będących w obiegu pieniędzy jest niezgodna z prawem.

Co sprzedać na skupie złomu?

Skupy złomu przyjmują przede wszystkim puszki aluminiowe czy obudowy starych sprzętów AGD (np. piecyków gazowych, piekarników). Wiele złomu, za który chętnie zapłaci skup, powstaje również przy pracach remontowych. Po generalnym remoncie mieszkania na skupie możesz sprzedać choćby wannę, stare grzejniki czy elementy metalowe mebli (stelaże, okucia itd.) oraz klamki.

Niektóre skupy złomu przyjmują również stare samochody. Dobre firmy tego typu nie tylko płacą klientom za przekazane pojazdy, ale także wspierają w procesie kasacji samochodu i wydają zaświadczenia konieczne do wyrejestrowania zezłomowanego auta.