Małogabarytowe konstrukcje stalowe. Przegląd rozwiązań

Konstrukcje stalowe w pierwszej kolejności kojarzą nam się zwykle z dużymi obiektami, tymczasem otacza nas naprawdę spora liczba stalowych obiektów małogabarytowych. Elementy służące do ich wykonania produkowane są według rygorystycznych polskich i międzynarodowych norm technicznych, dzięki czemu jesteśmy pewni ich wysokiej jakości. W naszym artykule przyjrzymy się stalowym schodom oraz balustradom.

Schody stalowe

Funkcjonalne schody produkowane przez Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET z Kłodzka, którym postanowiliśmy się przyjrzeć, wykonywane są z blachy stalowej węglowej ocynkowanej ogniowo i powlekanej proszkowo (stanowi to doskonałe zabezpieczenie przed korozją). Belki nośne schodów również wykonywane są ze stalowej blachy lub z zamkniętych profili stalowych. Kolejnym elementem konstrukcji schodówstopnie schodowe wykonywane z krat pomostowych wciskanych lub krat zgrzewanych. To elementy lekkie, a przy tym wytrzymałe. Stopnie wyposażone są w usztywniające listwy antypoślizgowe, które dodatkowo chronią ich użytkowników przed nieszczęśliwym zdarzeniem. Omawiane schody stalowe możemy podzielić na proste, zabiegowe i spiralne, a także w zależności od miejsca położenia na wewnętrzne, zewnętrzne i terenowe.

Stalowe balustrady zewnętrzne i wewnętrzne

Balustrady, które również możemy zaliczyć do kategorii małogabarytowych konstrukcji stalowych, produkowane są ze stali węglowej i stali nierdzewnej. Mogą one stanowić zabezpieczenie schodów, a także balkonów, loggii, czy antresol. Dodatkowo znajdują zastosowanie jako zabezpieczenie podjazdów dla osób niepełnosprawnych, czy po prostu jako elementy wydzielające miejsca o odmiennym przeznaczeniu (trwałe lub przestawne). Najpopularniejsze rozwiązania oferowane przez firmę, której produktom się przyglądamy, posiadają słupki i poprzeczki z kształtowników o zamkniętych profilach, pochwyty z rur, a dodatkowo słupki wypełniające z prętów. Podobnie jak w przypadku stalowych schodów, balustrady ze stali węglowej zabezpieczane są przez ocynkowanie ogniowe, natomiast wykończenie powierzchni balustrad wykonywane jest poprzez powlekanie proszkowe.

Małogabarytowe konstrukcje stalowe dopasowywane są do potrzeb i wymagań zamawiających. Konstrukcje dopasowywane są nie tylko pod względem nośności – obecnie dla klientów bardzo ważne jest wzornictwo. Zależy nam na funkcjonalności, bezpieczeństwie, a także estetyce. Na koniec warto dodać, że konstrukcje stalowe wykonywane ze starannością to produkty bardzo trwałe, dlatego cieszą się dużą popularnością.

śr. ocena 5 / głosów 5