LPG a ochrona środowiska

LPG, czyli skroplona mieszanina gazów ropopochodnych nazywana również propan-butanem lub gazolem, to paliwo doskonale znane przede wszystkim kierowcom. Wykorzystywane jest ono również w bardzo wielu procesach produkcyjnych, a także do ogrzewania pomieszczeń. Istnieje wiele powodów, dla których warto zainteresować się tą alternatywą dla innych, bardziej powszechnych paliw, takich jak benzyna czy węgiel. Jednym z nich jest fakt, że gaz jest substancją przyjazną środowisku naturalnemu.

lpg

Czym jest LPG?

LPG to skrót od angielskiej nazwy Liquefied Petroleum Gas, oznaczającej skroploną mieszaninę gazów ropopochodnych. Uzyskuje się go z dwóch źródeł – ze złóż gazu ziemnego (blisko 60% całej produkcji) oraz z procesu rafinacji ropy naftowej – w którym LPG  jest produktem ubocznym. W temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu atmosferycznym ma on postać gazu. Dopiero w zakresie ciśnień od 2.2 do 4 atmosfer ulega on skropleniu. Do jego przechowywania i transportu używa się metalowych zbiorników, do których tłoczony jest przy ciśnieniu rzędu 6-10 atmosfer.  Butle wypełniane są do 80-85% pojemności, by uniknąć ich rozerwania pod wpływem wzrastającej temperatury. Płynny propan-butan został po raz pierwszy uzyskany w 1910 roku przez doktora Waltera Snellinga – od 1912 stosowany był on jako paliwo do przenośnych kuchenek gazowych. Obecnie stanowi on bardzo atrakcyjną alternatywę dla benzyny i ropy używanych jako paliwo samochodowe – jest w porównaniu do nich bardzo tani, a przy tym posiada zbliżoną wartość energetyczną. Instalacje gazowe mogą być stosowane zarówno w przypadku silników gaźnikowych, jak i tych z jedno- oraz wielopunktowym wtryskiem paliwa. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm oferujących projektowanie i montaż samochodowych instalacji gazowych – sprawdzone usługi w tym zakresie świadczy firma Auto Gaz Śląsk, działająca już od 1994 roku.

LPG jako czyste, ekologiczne paliwo

Ogromną zaletą LPG jest fakt, że przy jego spalaniu powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń, niż przy spalaniu innych paliw, takich jak benzyna, olej napędowy, węgiel czy drewno. Emisja dwutlenku węgla w przy spalaniu skroplonego gazu jest 50% niższa niż w przypadku spalania węgla i 20% mniejsza w przypadku spalania oleju opałowego. Ponadto ten gaz nie daje produktów ubocznych w postaci pyłów czy fluorytów, dlatego jest nietoksyczny i nie powoduje skażenia gleb ani wód. Z tego powodu jest często wykorzystywany w procesach towarzyszących produkcji żywność (np. w gospodarstwach rolnych i hodowlach zwierząt).