Laminaty poliestrowo-szklane jako dobry materiał do budowy zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków polecane są do stosowania nie tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Czasem podłączenie się do sieci jest po prostu nieopłacalne. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie produkowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, które są przy tym lekkie. Doskonałym przykładem takiego materiału są laminaty poliestrowo-szklane, którym przyjrzymy się bliżej w naszym artykule.

oczyszczalnia-sciekow

Dlaczego laminat poliestrowo-szklany?

Laminat poliestrowo-szklany to rodzaj kompozytu, który powstał w wyniku połączenia włókna szklanego z żywicą poliestrową. Włókna szklane to włókna chemiczne otrzymywane ze szkła wodnego lub stopionego szkła. W omawianym laminacie włókno szklane pełni funkcję wzmacniacza, można je porównać do siatki zbrojeniowej w żelbecie. Żywicę poliestrową porównujemy wtedy do mieszanki betonowej. Jak wskazuje nazwa głównym składnikiem tej syntetycznej żywicy są różnego rodzaju poliestry.

Laminat poliestrowo-szklany posiada kilka charakterystycznych właściwości, które pozwalają na szerokie wykorzystanie go w przemyśle, na przykład do produkcji elementów konstrukcyjnych łodzi, jachtów, kajaków czy artykułów sportowych. A dlaczego laminaty poliestrowo-szklane to też dobry materiał do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków? Zbiorniki z tego kompozytu są twarde, choć ściany wcale nie są bardzo grube. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna, a więc zbiornik jest odporny na wszelkie uszkodzenia i przy tym szczelny, a do tego lekki. Nie ma konieczności wynajmowania ciężkiego sprzętu, by przetransportować i rozładować urządzenie. Laminaty poliestrowo-szklane to materiały syntetyczne, a więc są odporne na wilgoć i nie korodują, nie szkodzą im zmienne warunki atmosferyczne, a także środki chemiczne. Jak dowiadujemy się w firmie EKO-BIO Oczyszczalnie z Bukowca koło Łodzi, nie bez powodu na oczyszczalnie z omawianego kompozytu udziela się aż dziesięcioletniej gwarancji. Długa gwarancja wiarygodnie potwierdza jakość produktu. O tym zaraz napiszemy więcej.

Skąd tak długa gwarancja producentów?

Na stronach producentów przydomowych oczyszczalni ścieków z laminatów poliestrowo-szklanych możemy zobaczyć, że produkty mają nawet 10-letnią gwarancję w przypadku samych zbiorników, a dodatkowo około 24-miesięczną gwarancję na tzw. podzespoły obce, np. dmuchawę czy dyfuzor. Skąd aż tak długa gwarancja na same zbiorniki? Obecnie wszystkie produkty i materiały użyte do ich wytworzenia i zbudowania muszą spełniać w UE bardzo surowe Normy Europejskie, a te wyraźnie wskazują właściwości, jakie powinny cechować budulec i gotowy produkt. Jeśli więc zbiorniki przydomowych oczyszczalni ścieków byłyby w jakikolwiek sposób wadliwe, nie mogłyby trafić na rynek. Gwarancja nie jest więc tylko „danym słowem”, a naprawdę stanowi potwierdzenie jakości. Tego możemy być pewni.

śr. ocena 5 / głosów 4