Kurs języka polskiego idealnym pomysłem na prezent dla obcokrajowca

Liczba obcokrajowców, którzy decydują się zamieszkać w Polsce z roku na rok jest coraz większa. Różne są pobudki, którymi się kierują: niektórzy przybywają do naszego kraju by się kształcić, inni szukają dobrych perspektyw zawodowych, jeszcze inni, osiedlają się tutaj ze względów rodzinnych. Niezależnie od powodów skłaniających ich osiedlenia się w Polsce, wszystkim im przyda się przynajmniej podstawowa znajomość języka polskiego. A nie ma lepszej metody, by szybko nauczyć się nowego języka, niż uczestnictwo w kursach prowadzonych przez profesjonalistów.

Kurs języka polskiego idealnym pomysłem na prezent dla obcokrajowca

Kurs językowy jako prezent

Wielu obcokrajowców przybywa do Polski z nastawieniem, że „jakoś to będzie”. Takie osoby często traktują pobyt w Polsce jako tymczasowy  – inni trzymają się w ramach swoich własnych mniejszości, rzadko nawiązując relację z osobami spoza swojego otoczenia. W obu tych przypadkach widoczna jest wyraźna niechęć do nauki nowego języka, potęgowana faktem, że za kursy trzeba zapłacić. Jeśli mamy znajomego obcokrajowca, który twierdzi, że znajomość języka polskiego nie jest mu potrzebna, możemy sprezentować mu możliwość wzięcia udziału w kursie, których prowadzeniem specjalizuje się Szkołą Językowa Makilen z Krakowa.  Taki prezent może stać się dodatkową mobilizacją do rozwijania swoich umiejętności i tym samym poprawy jakości życia w obcym kraju.

Dlaczego warto znać język polski?

Polskę trudno uznać za kraj kosmopolityczny. Mimo, że w programie edukacyjnym sporo miejsca poświęca się nauce języka angielskiego, wiele osób z trudem komunikuje się przy jego użyciu nawet na podstawowym poziomie – problem ten jest szczególnie widoczny w grupie osób w wieku średnim i starszych. To jeden z głównych powodów, dla których opanowanie języka polskiego jest wskazane dla obcokrajowców decydujących się tu zamieszkać – znając lokalny język po prostu dużo łatwiej się dogadać, nawet w bardzo prozaicznych kwestiach, np. podczas zakupów czy wizyty u lekarza. Ponadto znajomość języka znacząco zwiększa szanse na rynku pracy – warto brać pod uwagę, że oferty pracy dla obcokrajowców nie są tak powszechne, większość pracodawców zakłada, że podstawowym językiem do porozumiewania się z pracownikami będzie lokalny język urzędowy, czyli właśnie polski. To samo dotyczy polskich uczelni, które koncentrują się na budowaniu oferty edukacyjnej w języku polskim. Nie zapominajmy również o kontaktach towarzyskich – znajomość mowy lokalnej znacznie ułatwia poznawanie nowych osób i budowanie pozytywnych relacji z nimi.

 

śr. ocena 5 / głosów 1