Księgarnie stacjonarne, a internetowe. Porównanie

Księgarnie zarówno te stacjonarne, jak i internetowe są bardzo popularne. Kupujemy w nich nie tylko szkolne podręczniki, ale również książki, przy których się relaksujemy, czy też bardziej naukowe opisujące tematy, które nas fascynują. Równie chętnie kupujemy książki stacjonarnie, jak i przez Internet. Jakie zatem są wady i zalety korzystania z księgarni stacjonarnych i tych internetowych?

Księgarnia stacjonarna

Księgarnie internetowe

Księgarnie internetowe swoją popularność zyskały niedawno. Wszystko za sprawą postępującej technologii oraz już powszechnie dostępnego Internetu.

Jak mówią specjaliści z Oficyny Wydawniczej Impuls: „Księgarnie internetowe są bardzo wygodną formą zakupów podręczników oraz innych książek. Dzięki temu, że praktycznie każdy z nas posiada w domu Internet, możemy w szybki sposób zakupić dowolną książkę, bez wychodzenia z domu”.

Jest to niewątpliwie największy plus księgarni internetowych. Zamówienie jest dostarczane pod wskazany podczas zakupów adres. Co więcej, księgarnie internetowe na sowich stronach często określają, czy dana książka jest dostępna na magazynie. Jeśli nie, to księgarnia on-line sprowadzi ją dla nas na zamówienie. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w której idąc do stacjonarnej księgarni na miejscu okazuje się, że danej książki nie ma. Co więcej, księgarnie internetowe często posiadają książki w bardziej atrakcyjnych cenach w porównaniu do tych, które znajdują się na sklepowych półkach. Jednak dodając do tego koszt wysyłki cena ta będzie porównywalna lub też wyższa- ten czynnik również należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu. Z tego względu w księgarni internetowej bardziej opłaca się kupować większe ilości książek, niż pojedyncze egzemplarze.

Księgarnia stacjonarna

Dla miłośników książek, a zarazem wzrokowców wizyta w stacjonarnej księgarni to po prostu przyjemność. Możemy każdą książkę wziąć do ręki, sprawdzić jej stan oraz wygląd okładki. Możemy również przeczytać fragment książki, aby upewnić się, że będzie ona dla nas interesująca. Tego zdecydowanie nie będziemy mogli zrobić korzystając z internetowych księgarni. Co więcej, stacjonarne księgarnie często w widocznym miejscu umieszczają nowe książki, premiery, czy też te najbardziej popularne i najchętniej kupowane tytuły. Natomiast, jeśli sami nie wiemy czego szukamy, to możemy skorzystać z pomocy personelu. Z pewnością uzyskamy informacje, które nas interesują, a pracownicy pomogą w odnalezieniu interesującej nas książki. Oczywiście niewątpliwą zaletą księgarni stacjonarnych jest to, że zakupione książki mamy od razu i możemy tego samego dnia rozpocząć lekturę, co jest niestety niemożliwe w przypadku zamówień internetowych. Zarówno księgarnie stacjonarne, jak i internetowe oferują bogaty wybór podręczników akademickich, naukowych oraz rozrywkowych. Dodatkowo, podczas wizyty w księgarni możemy zakupić również opakowanie na książkę, jeśli ma być ona prezentem, czy też kupić kartkę okolicznościową z życzeniami.

śr. ocena 5 / głosów 1