Kryteria wyboru pudła kartonowego

Pudła kartonowe są nieodzowne podczas pakowania różnego rodzaju przesyłek, w czasie przeprowadzek, a także używa się ich do przechowywania rozmaitych artykułów czy sprzętów. Aby wybrać właściwy karton, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. To od nich zależy, czy pudła spełnią swoje zadanie oraz zabezpieczą znajdujące się w ich wnętrzu przedmioty. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Rozmiar pudła kartonowego

To, że pudło musi mieć na tyle duży rozmiar, aby zmieścić konkretne przedmioty, jest oczywistą kwestią. Jednak jego wielkość ma znaczenie także z innych względów.

Karton musi być na tyle duży, aby zapakować do niego określone artykuły, ale też zabezpieczenie. Należy zwrócić uwagę na to, że niektóre sprzęty czy delikatniejsze przedmioty wymagają tego, aby w pudle umieścić folię bąbelkową czy styropian. Ponadto rozmiar takiego opakowania powinien być szczególnie uważnie dobierany, jeżeli ma ono zostać wysłane za pośrednictwem poczty czy firmy kurierskiej. Zdarza się, że przewoźnicy mają ściśle określone wytyczne co do wielkości paczek.

Rodzaj tektury

Typ tektury użytej do produkcji kartonu bezpośrednio przekłada się na jego wytrzymałość. Jeśli jest ona odpowiednio gruba, to jest to gwarancją tego, że jest jednocześnie odporna na zaginanie czy zgniatanie. Ma to ogromne znaczenie, kiedy pudło ma służyć do transportu nieco cięższych towarów.

W takim wypadku najlepiej postawić na karton klapowy z tektury trójwarstwowej. Natomiast podczas przeprowadzek i do przewożenia naprawdę ciężkich ładunków najlepiej sprawdzą się te z nich, które są wykonane z tektury pięciowarstwowej. Na to, jak wytrzymałe będzie pudło, mają wpływ także jego sztywność oraz gramatura tektury.

Przeznaczenie pudeł kartonowych

W pudłach wykonanych z kartonu można transportować rozmaite artykuły. Jest to możliwe za sprawą tego, że są one produkowane z myślą o konkretnych grupach towarów, a także zgodnie z oczekiwaniami ich użytkowników.

Dlatego też można spotkać się z kartonami przeznaczonymi do pakowania w nie szkła. Mają one specjalne przegrody, w których można umieścić szklanki czy kieliszki. Niektóre pudła są na tyle efektownie wykonywane, że mogą służyć jako opakowania produktów. Należą do nich chociażby kartony wysuwane. Inne modele stosuje się w przypadku, kiedy mają być one wykorzystane jako opakowanie do artykułów spożywczych.

Kartony składane są idealne do pakowania w nie warzyw, owoców, ale także pizz oraz tortów. Są estetyczne, trwałe, a na ich powierzchni można umieścić przykuwające wzrok logo – mówi ekspert z Wytwórni Opakowań Kartonowych.

Artykuły, które ważą więcej kilogramów, warto transportować w pudłach łączonych trwale. Ich krawędzie zespala się ze sobą przy pomocy zszywaczy lub wytrzymałej taśmy.

śr. ocena 5 / głosów 6