Kotwy jako elementy mocowań

Kotwa jest jednym z najpopularniejszych sposobów umożliwiających trwałe łączenie elementów różnego typu konstrukcji. Najczęściej jest stosowana w branży budowlanej, aczkolwiek jej możliwości wykorzystania są bardzo szerokie. Z uwagi na fakt, iż jest to materiał w całości wykonany ze stali, cechuje się ogromną wytrzymałością i trwałością. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak należy ja prawidłowo wykorzystać?

Kotwa – najważniejsze informacje

Kotwa w branży budowlanej jest zwana również łącznikiem czy też kołkiem. Głównym celem, w którym jest wykorzystywana, jest łączenie poszczególnych elementów ze sobą, w celu uniemożliwienia ich przesunięcia.

W zależności od wybranego rodzaju może występować w formie śruby bądź zagiętego pręta – wyjaśnia ekspert z firmy WKRĘT Techniki Zamocowań.

W drugim wariancie pozwala nie tylko trwale połączyć ze sobą dwa elementy, ale też np. przytwierdzić maszynę z podłożem.

Z uwagi na szerokie zastosowanie kotew, producenci oferują ich różne rodzaje. Chcąc zyskać pewność, że właściwie spełnią swoje funkcje, należy zawsze indywidualnie dopasować je do przeznaczenia, ale też wymaganej nośności. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • kotwy stalowe

Kotwy stalowe są najczęściej wykorzystywane do łączenia warstw murowanych ścian. Sprawdzają się w sytuacji, gdy nie jest możliwe zastosowanie nadproży, wieńców czy innych, trwałych elementów. Z uwagi na fakt, iż warstwy ścian pracują niezależnie od siebie, wykonane połączenie musi być elastyczne. Z tego też względu, w tej sytuacji są polecane kotwy ze stali nierdzewnej bądź też ocynkowanej, które po połączeniu z zaprawą zachowają właściwości.

Warto zwrócić również uwagę na sposób ich łączenia. Producenci oferują warianty do spoin, wbijane czy też wkręcane w ścianę nośną.

  • kotwy chemiczne

Tego rodzaju łączniki są dostępne w postaci substancji i sprzedawane w pojemnikach. Z uwagi na sposób ich wykorzystania, są też nazywane łącznikami wklejanymi. Ich użycie jest niezwykle proste – do wywierconego otworu należy wstrzyknąć żywicę i połączyć ze sobą dwa elementy. Wbrew obawom są one niezwykle solidne i świetnie zastępują znane wszystkim kołki. Co ważne – można je stosować w różnych sytuacjach, nawet w przypadku starych domów.

  • kotwy do ziemi

Ostatnim rodzajem łączników są kotwy wbijane do ziemi. Najczęściej są one wykorzystywane jako wspornik np. konstrukcji ogrodowej. Ich zastosowanie wymaga odpowiedniego dopasowania do sytuacji. W przypadku miękkiego podłoża zaleca się zastosowanie modelu o dłuższym zakończeniu. Przy twardych ziemiach wystarczające będą krótsze kotwy.

śr. ocena 0 / głosów 0