Kopanie i pogłębianie studni. Co warto wiedzieć?

Dostęp do wody to element niezbędny w przypadku każdej inwestycji, zarówno przy budowie domu, jak również w przypadku działek przeznaczonych pod ogrody. Niezależnie od tego, czy będzie nam potrzebna woda pitna, czy też do podlewania roślin, nieraz konieczne będzie jej pozyskanie ze studni. Co warto wiedzieć na temat metod budowy oraz pogłębiania studni?

Kopanie studni – metody, zasady i zastosowanie

Studnia to znakomita alternatywa dla pozyskiwania wody z sieci wodociągowej. Aby jakość otrzymywanej wody była satysfakcjonująca, a jej pozyskiwanie opłacalne, warto zdecydować się na odpowiednią metodę budowy studni. Obecnie coraz częściej odchodzi się od kosztownego wykonywania studni przy użyciu maszyn ciężkich, co bywa mało ekonomiczne, a nieraz – zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych – niewykonalne. W takiej sytuacji warto zdecydować się na metodę studniarską polegającą na ręcznym kopaniu studni przy pomocy łopat saperskich oraz wiader. Metoda ta, oferowana przez firmę „Ogrody Od A do Z” z Powiercia w województwie wielkopolskim, to sposób na oszczędności i minimalizację szkód w ogrodzie, a także wysoką precyzję pracy. Jakie zadania wykonuje się przy pomocy metody studniarskiej?

  • Kopanie studni kręgowych – zarówno na potrzeby pozyskania wody pitnej, jak i do podlewania ogrodów. Wykorzystuje się w tym celu zbrojone kręgi wykonane z betonu, które wkopywane są do głębokości pojawienia się wody. Istnieje możliwość pogłębienia wykonanej studni, dzięki czemu nie trzeba wykonywać buforu wodnego. Na powierzchni studni umieszczana jest betonowa pokrywa, a woda czerpana jest przy pomocy pompy poprzez zamontowany kran.
  • Kopanie studni pod fundamenty – to jedna z metod wzmacniania niestabilnego gruntu pod budowę. Studnie w formie kręgów betonowych wkopuje się na określoną głębokość i wypełnia się materiałem – piaskiem lub betonem. Dzięki wykorzystaniu metody studniarskiej nie zachodzi potrzeba zagęszczenia gruntu, co pozwala zredukować koszty inwestycji.

Aby pozyskać wodę z głębokich pokładów, konieczne jest wykopanie studni głębinowej. Dzięki temu można otrzymać czystą wodę do podlewania ogrodu lub do picia. Tego typu studnie są wiercone, do czego wykorzystuje się specjalne wiertnice wykonujące otwory o odpowiedniej głębokości.

Pogłębianie studni – dlaczego warto?

Z czasem studnie kręgowe mogą ulec zaniedbaniu i degradacji, szczególnie w rezultacie pojawienia się tzw. kurzawki, czyli gromadzących się na dnie osadów. W starych studniach poziom wody ulega obniżeniu, może również dojść do zapadnięcia się całej konstrukcji. Istnieje skuteczny sposób na przywrócenie tego typu studniom pełnej sprawności, a jest nim ich pogłębianie. W tym celu wykorzystuje się specjalne rury osłonowe oraz filtry, które pozwalają na pozyskanie wody z warstw wodonośnych. Filtry wykonuje się z trwałych i wodoodpornych materiałów, dodatkowo można również zastosować siatki do zatrzymywania zanieczyszczeń. Pogłębienie studni zwiększa jej wydajność i pozwala na pozyskanie czystej wody.

śr. ocena 3.6 / głosów 52