Konstrukcje namiotowe lekkie – funkcjonalność, sposoby zastosowania

Namioty halowe to tymczasowe obiekty cieszące się dużą popularnością wśród przedsiębiorców działających w wielu różnych branżach – od eventów, przed gastronomię, kończąc na produkcji. Wielość dostępnych w tej kategorii rozwiązań sprawia, że każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś odpowiadającego jego potrzebom. W jakich sytuacji sprawdzą się namioty, które ze względu na ich gabaryty określa się jako lekkie?

Namiot lekki, czyli jaki?

Głównym kryterium podziału namiotów halowych jest ich wielkość – każdy producent posiada swoje wytyczne, według których namioty przydzielane są do konkretnej kategorii. Namioty lekkie dostępne w ofercie firmy VIGVAM to konstrukcje o następujących wymiarach:

  • Szerokość od 5 do 10 m,
  • Wysokość ściany bocznej od 2 do 3,5 m,
  • Segment od 3,5 do 5 m,
  • Kąt nachylenia dachu 23°

Głównym elementem konstrukcji jest wykonany z metalu szkielet, na którym umieszcza się poszycie wybranego rodzaju – może nim być zarówno zwykła plandeka, jak i blacha. Dach namiotu może być z kolei wykonany ze specjalnej podwójnej powłoki – wszystko zależy od tego, w jakim celu ma zostać wykorzystany namiot. Dodatkowo konstrukcja może zostać wyposażona w bramy rolowane, drzwi BHP, okna z folii czy system wentylacji.

Zastosowanie namiotów halowych

Lekkie konstrukcje namiotowe znajdują zastosowaniu w wielu sytuacjach. W okresie letnim chętnie wykorzystywane są między innymi przez lokale gastronomiczne w charakterze dodatkowych pomieszczeń dla gości. Mogą również być używane jako przestrzeń rekreacyjna w czasie imprez masowych, tymczasowe magazyny i punkty sprzedaży czy nawet zakłady produkcyjne. Bardzo powszechnie stosowane są również w czasie uroczystości prywatnych na świeżym powietrzu, np. wesel. 

Zalety namiotów halowych

Główną zaletą namiotów halowych jest to, że można je postawić w dowolnie wybranym miejscu – montaż całości zajmuje zaledwie kilka godzin, do jego wykonania nie potrzebujemy żadnych pozwoleń, wystarczy zgłoszenie chęci postawienia namiotu odpowiedniemu organowi administracyjnemu, np. urzędowi starostwa. Właśnie dlatego rozwiązanie to jest tak chętnie używane, jeśli istnieje potrzeba na dodatkową przestrzeń użytkową dla firmy – pozwala po prostu zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, które są normalnie niezbędne do postawienia budynku, trwale związanemu z podłożem. Mimo niepozornego wyglądu lekkie namioty halowe to konstrukcje bardzo wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Korzystając z odpowiednich rozwiązań technicznych, taki jak wentylacja czy ogrzewania, możemy je przystosować do praktycznie każdego zastosowania.

śr. ocena 0 / głosów 0