Klasy i gatunki stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa ma szerokie zastosowanie w miejscach budowy: poczynając od fundamentów, a kończąc na dachu. Stal z połączeniu z betonem tworzy odporne, ogniotrwałe konstrukcje i odporne na korozję konstrukcje, dające naprawdę duże możliwości. Wyznacznikami stali zbrojeniowej są jej klasa i gatunek. Co warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem nie tylko osoby planujące budowę domu.

stal-zbrojeniowa

Klasy stali

Klasa stali zbrojeniowej jest parametrem dotyczącym jej wytrzymałości i właściwości mechanicznych. Określa on „granicę plastyczności” stali – czyli możliwość jej wygięcia tak, by mogła potem wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Nazwy klas stali tworzone są przez zestawienie litery A z cyfrą rzymską. Mamy zatem następujące klasy:

  • A-0 (pręty gładkie)
  • A-I (pręty gładkie z czerwonym końcem lub paskiem)
  • A-II (pręty żebrowane z dwoma żeberkami jednoskośnymi)
  • A-III (pręty żebrowane z dwoma żeberkami na jodełkę)
  • A-IIIN (pręty żebrowane z dodatkowym żeberkiem wzdłuż pręta).

Klasa stali zbrojeniowej jest brana zawsze od uwagę przez architektów i konstruktorów, gdyż pozwala ona m.in. określić, czy dana stal wytrzyma obciążenie w danej konstrukcji żelbetonowej. Wytrzymałość stali jest dla nich jej kluczowym parametrem.

Gatunek stali

Czym innym jest gatunek stali zbrojeniowej. Określa on jej właściwości technologiczne – czyli znając gatunek stali, możemy stwierdzić, jaki ma ona skład chemiczny oraz czy np. nadaje się do spawania. Gatunek stali jest oznaczany kombinacją liter i cyfr, którą dokładną postać określają odpowiednie normy. To właśnie one rozstrzygają, które gatunki stali są dopuszczone do użytku w budownictwie. Poszczególne znaki w nazwie gatunku stali odpowiadają jej właściwościom mechanicznym i fizycznym takim jak zawartość węgla czy wspomniana wyżej spawalność. Podstawą prawną jest tu norma PN-B-03264, zgodnie z którą występuje szesnaście gatunków stali zbrojeniowej. Niewymienione w niej gatunki stali, aby mogły być dopuszczone do użytku, muszą mieć stosowne certyfikaty. Warto też wspomnieć o gatunkach stali nieuwzględnionych w powyższej normie: RB500W i BST500S, których użytkowanie regulują inne normy. One również są chętnie wykorzystywane w budownictwie. Dodatkowe informacje o właściwościach i zastosowaniu stali zbrojeniowej oraz jej klasach i gatunkach można uzyskać również, kontaktując się z jej dystrybutorem np. z firmą PARKSTEEL zaopatrującej hurtownie i inwestorów w najwyższej jakości wyroby ze stali.

śr. ocena 5 / głosów 5