Kiedy przydają się kamizelki odblaskowe?

Kamizelki odblaskowe to z jednej strony elementy wykorzystywane jako gadżet reklamowy, a z drugiej – bardzo przydatne akcesoria, często ratujące życie. W zależności od sytuacji i typu wykonywanych czynności można lub należy nosić kamizelki z odblaskiem. Jakie jest ich rzeczywiste zastosowanie? Kiedy jest to wymóg obowiązkowy? W jakich okolicznościach noszenie wspomnianego elementu będzie niezbędne?

kamizelki odblaskowe

Po co kamizelka odblaskowa?

Na co dzień powinniśmy kierować się zarówno przepisami prawa, jak i zdrowym rozsądkiem. Jedną z ważniejszych kwestii jest decyzja o noszeniu lub nienoszeniu kamizelki odblaskowej, która w wielu przypadkach potrafi nawet uratować życie.

Kierowcy samochodów, rowerzyści i inni uczestnicy ruchu drogowego coraz częściej sięgają po takie elementy, i to niezależnie od aktualnych zapisów legislacyjnych. Niektóre grupy zawodowe mają taki obowiązek wpisany w zawód. Takie produkty zwiększają widoczność,
a także zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Sytuacje na drodze

Na drogach publicznych, szczególnie na trasach szybkiego ruchu, niestety często dochodzi do wypadków. Do poszkodowanej osoby często podchodzą inni ludzie, którzy chcą pomóc ofierze wypadku. Musza oni mieć na sobie kamizelki odblaskowe. W innym przypadku mogą zostać przypadkowo potrąceni przez pędzące po jezdni samochody.

Także w przypadku awarii pojazdu kierowca oraz pasażerowie nie powinni poruszać się pieszo, obok uszkodzonego auta, bez kamizelek odblaskowych. W grę wchodzą ich bezpieczeństwo oraz komfort wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy często wręcz nie mają szansy dostrzec postaci bez kamizelki – szczególnie przy słabym oświetleniu.

Warto pamiętać o tym, że w większości krajów Unii Europejskiej kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu.

Inną kwestią jest zwiększająca się popularność nietypowych środków transportu, np. hulajnóg tradycyjnych i elektrycznych, rolek, deskorolek itd.  Ich użytkownicy często poruszają się po poboczach lub w niektórych sytuacjach także jezdnią. Dobrze by było, gdyby także oni zaopatrzyli się w gadżety odblaskowe.

Roboty budowlane i pokrewne prace w terenie

Artykuł 41. Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że wszystkie czynności wykonywane na drodze powinny odbywać się w kamizelkach odblaskowych. Do tych czynności zalicza się między innymi: naprawę lub wymianę nawierzchni, wykonywanie drobnych prac na poboczu, zabezpieczanie terenów wypadku itd.

Takie kamizelki muszą nosić także służby odpowiedzialne za zarządzanie sytuacjami kryzysowymi. Jest to warunek, który muszą spełniać również osoby pracujące z ciężkim sprzętem, na przykład operatorzy wózków widłowych.

Eventy, targi, festiwale

Organizatorzy wydarzeń publicznych mogą, choć nie muszą wyposażać swoich pracowników w kamizelki. Jak podpowiada przedstawiciel firmy Nadruki Reklamowe: „W takich przypadkach dobrze sprawdzą się kamizelki odblaskowe z logo”. Chodzi o to, by wolontariusze lub zatrudnione czasowo służby byli rozpoznawalni przez uczestników i wyróżniali się z tłumu. W razie potrzeby zawsze można podejść do tak „oznakowanej” osoby i poprosić o pomoc.

śr. ocena 5 / głosów 1