Kiedy i jak wymienić zamek w drzwiach?

Drzwi wejściowe w dużej mierze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w domu. Elementem – nomen omen – kluczowym jest tu zamek, na którym spoczywa ciężar powstrzymania niepożądanych osób przed sforsowaniem wejścia. Niekiedy z przyczyn technicznych czy osobistych, konieczna jest wymiana zamka w drzwiach. Kiedy należy się tym zająć i jak się za to zabrać?

wymiana-zamka

Kiedy czas na wymianę zamka w drzwiach?

Wymiana zamka w drzwiach może być podyktowana różnymi względami. Najczęściej chcemy wymienić zamek, bo obecny jest już stary, klucze są wyrobione i mechanizm nie działa w zadowalający nas sposób: klucz nie chce się płynnie obracać albo zamek puszcza. Korzystanie z przestarzałego zamka może w każdej chwili skończyć się awarią i obniża bezpieczeństwo w domu.

Niekiedy też wymieniamy zamki, bo te, które zastajemy np. w nowo nabytym mieszkaniu, uważamy za niewystarczające. Jeżeli okolica jest „nieciekawa”, a w domu mamy sporo wartościowych dóbr, nie należy polegać na ludzkiej uczciwości, lecz na solidnym zamku. Dlatego przy przeprowadzce zawsze warto sprawdzić jakość zamków i ewentualnie zainwestować w nowe, zapewniające odpowiedni poziom zabezpieczeń antywłamaniowych.

Za wymianą zamka mogą przemawiać też względy osobiste. Nowe zamki w drzwiach to częsty obrazek przy rozstaniach z partnerem, który nie jest już mile widziany w dotychczas wspólnym domu.

To tylko kilka powodów. Niezależnie od tego, czym się kierujesz, zadbaj o to, aby nowy zamek był poprawnie zamontowany. Tylko właściwie umieszczony w drzwiach zapewni bezpieczeństwo deklarowane przez producenta.

Jak wymienić zamek?

Stopień skomplikowania prac nad wymianą zamka zależy do jego konstrukcji. Z niektórymi zamkami poradzisz sobie sam – np. z prostą zasuwą. Inne z kolei wymagają pomocy fachowców. Czego należy od nich oczekiwać? Odpowiada przedstawiciel Pogotowia Zamkowego z Poznania:

Osoba, którą wybierają państwo do wymiany zamka, powinna mieć doświadczenie przynajmniej w zakresie typu i firmy, z jakimi zetkną się przy pracy. My jednak wolimy znać się na wszystkich dostępnych na rynku zamkach. Fachowiec nie może dać się zaskoczyć. Powinien mieć doświadczenie, a także profesjonalny sprzęt. Dzięki temu można mieć pewność, że zamek będzie wymieniony poprawnie i szybko – a na tym klientom zależy przede wszystkim.

Można wymienić zamek samemu, trzeba się jednak liczyć z tym, że trochę to potrwa, a efekty mogą być niezadowalające. Samodzielna zmiana wymaga sprawdzenia, jaki zamek był używany dotychczas. Gdy kupimy właściwy model, poprzedni się wykręca, a w jego miejsce wstawia nowy i przykręca. Niestety, opis prezentuje się znacznie prościej niż wykonanie, które niekiedy nastręcza trudności, szczególnie jeśli na co dzień nie zajmujemy się majsterkowaniem.

Jeżeli wymieniamy złożony zamek antywłamaniowy, lepiej nie robić tego na własną rękę. Pomoc fachowca jest tu rekomendowana. W przeciwnym razie łatwo o pomyłkę i – w najlepszym razie – niepełne wykorzystanie potencjału zamka.

śr. ocena 5 / głosów 5