Kiedy i jak często odrobaczać psa/kota?

Każde zwierzę, które przebywa w naszym domu, powinno być odrobaczane. Odrobaczanie psów, kotów oraz innych, domowych pupili musi być przeprowadzane systematycznie, nawet gdy nie opuszczają one bezpiecznego terenu naszego domostwa. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia samego zwierzaka oraz zdrowia jego właścicieli. Sprawdź, kiedy i jak często odrobaczać swojego pupila.

szczeniak - odrobaczanie

Po co odrobacza się psy, koty i inne zwierzęta domowe?

Odrobaczanie to jeden z podstawowych zabiegów, które mają na celu dbanie o zdrowie zamieszkujących w naszych domach zwierząt. Najczęściej zabieg ten stosuje się w przypadku kotów i psów, jednak preparaty na odrobaczenie powinny być systematycznie podawane także m.in. królikom, fretkom i ptakom egzotycznym oraz ozdobnym. Podawanie leków na odrobaczenie ma za zadanie usunięcie z organizmu zwierząt bytujących w nim pasożytów oraz zminimalizowanie ryzyka przeniesienia się infekcji pasożytniczych na człowieka. Odrobaczanie to niezwykle ważny zabieg, którego nie można pominąć, bo zapominalstwo lub ignorowanie zaleceń weterynarza mogą skończyć się źle zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Ważne: odrobaczanie musi dotyczyć wszystkich zwierząt zamieszkujących w domu, czyli środki odrobaczające należy podać w tym samym czasie np. psu, kotu i innym domowym pupilom.

Odrobaczanie jest jednym z elementów profilaktyki chorób zwierząt. Należy przeprowadzać je systematycznie i w odpowiedni sposób, uwzględniając m.in. wiek zwierzęcia oraz jego tryb życia. W celu dobrania odpowiedniego dla psa lub kota kalendarza odrobaczania najlepiej skonsultować się z weterynarzem – wyjaśnia ekspert z firmy Gabinet weterynaryjny Dolittle z Wrocławia.

Jak wygląda kalendarz odrobaczania psów i kotów?

Odrobaczanie psów i kotów powinno odbywać się na zasadzie z góry ustalonego schematu. Ma on na celu ograniczenie do minimum możliwości zalęgnięcia się pasożytów w ciele psa lub kota oraz ograniczenie szkód, jakie wiążą się z zakażeniami pasożytniczymi. Młode psy i koty pierwszy raz odrobacza się niedługo po ich narodzinach w hodowli – konieczne jest to także w przypadku, kiedy narodziny odbędą się w naszym domu. Standardowo kalendarz odrobaczania uwzględnia podanie odpowiednich środków w 2, 4, 6 i 8 tygodniu po narodzinach zwierzęcia. Następnie odrobaczanie powinien kontynuować przyszły właściciel zgodnie z zaleceniami weterynarza, który weźmie pod uwagę m.in. terminy niezbędnych szczepień obowiązkowych oraz dodatkowych. Najczęściej kalendarz odrobaczania dorosłych psów i kotów uwzględnia 2 odrobaczenia w ciągu roku, jednak zabiegów tych może być więcej np. ze względu na tryb życia czworonoga, który może uwzględniać bytowanie w otoczeniu dzikich zwierząt i częste udziały w wystawach. Ilość zabiegów w ciągu roku związana jest też z rodzajem podawanych środków odrobaczających, które cechują się różną skutecznością i czasem działania. Dostępne m.in. w sklepach zoologicznych tabletki odrobaczające działają średnio 3 miesiące, jednak najlepiej zaufać weterynarzowi, który dobierze właściwy środek względem indywidualnych potrzeb czworonoga np. jego stanu zdrowia.

śr. ocena 0 / głosów 0