Kiedy i dlaczego warto wybudować przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekologiczne i opłacalne jednocześnie. Tego typu oczyszczalnie tworzy są w miejscach, w których nie można wykonać podłączenia do centralizowanych sieci kanalizacyjnych, w tym w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych i domach letniskowych. Sprawdźcie kiedy warto zbudować biologiczną oczyszczalnię ścieków.

oczyszczalnia-sciekow

Czym są oczyszczalnie biologiczne?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków stanowią współczesną odpowiedź na problem gospodarki ściekowej, którym jest szambo. Są metodą zmniejszania ilości zagrożeń dla środowiska naturalnego. Wszystko dlatego, że dzięki takim przydomowym oczyszczalniom, woda ze ścieków bytowych i gospodarczych może być infiltrowana do gruntu za pomocą pól filtracyjnych. Może być też (poprzez studzienki infiltracyjne), odprowadzana do rowów melioracyjnych i drogowych oraz do otwartych zbiorników wodnych i wykorzystywana ponownie.

Jak tłumaczą eksperci z firmy ENEKO, ekologiczność tego typu oczyszczalni jest wynikiem naturalnej metody uzdatniania ścieków. Proces ten odbywa się przy udziale bakterii, żywiących się obecnymi w ściekach związkami organicznymi, przez co w procesie oczyszczania nie trzeba dodatkowo stosować żadnych substancji chemicznych.

Na czym polega oczyszczanie w biologicznych oczyszczalniach?

Z powodu ich konstrukcji, w oczyszczalniach biologicznych można wyróżnić dwie fazy oczyszczania. Najpierw ścieki przechodzą przez etap oczyszczania mechanicznego, a potem, w warunkach tlenowych, są oczyszczane przez bakterie. Uzdatniona w ten sposób woda nie zawiera większych zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych substancji, które zagrażają zdrowiu ludzkiemu i środowisku naturalnemu. Takich efektów w zasadzie nie da się osiągnąć korzystając z innego rodzaju urządzeń.

Jakie są zalety oczyszczalni biologicznych?

Wykorzystywanie przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków ma wiele zalet. Do tych największych należą:

  • łatwość obsługi – działają w zasadzie bezobsługowo, należy jedynie co jakiś czas wymieniać w nich osad,
  • oddziaływanie ekologiczne – oczyszczone ścieki można odprowadzać do rowu, studni chłonnej lub rzeki, a także wykorzystywać np. do nawadniania ogrodu,
  • prosty montaż – takie oczyszczalnie montować można nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych oraz na zboczach wzgórz,
  • małe koszty – jedynym wydatkiem jaki trzeba ponieść jest zakup urządzenia do oczyszczania,
  • stabilne efekty utylizacji ścieków i wysoki stopień ich unieszkodliwiania.

Choć nie da się ukryć, że niektóre rozwiązania, w tym szambo, same w sobie są tańsze, to jednak koszty ich eksploatacji są nadal wysokie. Biologiczne oczyszczalnie ścieków są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również tańsze w eksploatacji, dlatego warto zastanowić się nad ich montażem.

śr. ocena 5 / głosów 5