Kabiny do przebieralni. Jakie powinny być?

Dla użytkownika przebieralni ważne jest, aby kabina zapewniała mu prywatność, była wygodna i czysta. Właściciel oraz osoby odpowiedzialne za utrzymanie obiektu sportowego, będą miały na uwadze przede wszystkim trwałość kabin i łatwość ich pielęgnacji. Oznacza to, że każde stanowisko powinno być odpowiednio duże, posiadać bezpieczne zamykanie i być zbudowane z materiałów odpornych na zużywanie oraz oddziaływanie detergentów.

Przebieralnia przyjazna dla użytkowników

Na początek przyjrzyjmy się wymaganiom, jakie przebieralniom stawiają ich użytkownicy. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, z punktu widzenia osoby, która musi zmienić strój w miejscu publicznym, istotny będzie aspekt prywatności. Kabina przebieralni musi zapewniać użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, dlatego istotny będzie sposób jej zamykania.

Najczęściej spotykane w szatniach sportowych są przebieralnie przyścienne – mówi ekspert z firmy Sanipol. Tego typu rozwiązanie wykorzystuje zamki znane nam m.in. z kabin WC stosowanych w publicznych toaletach. Nieskomplikowany mechanizm z pokrętłem jest zazwyczaj w pełni wystarczający, pod warunkiem, że połączenie zamka z płytą, budującą kabinę, wykonane jest poprawnie. Zaletą zamków tego rodzaju jest sygnalizacja zajętości przebieralni.

Alternatywą dla tego tradycyjnego rozwiązania są kabiny przechodnie. Jak wskazuje nazwa, użytkownicy takich przebieralni wchodzą do kabiny z jednej strony, a opuszczają ją, korzystając z wyjścia po przeciwnej stronie. System zamykania takich kabin nie wymaga używania dodatkowych zamków. Drzwi blokowane są mechanicznie poprzez opuszczenie ławeczki, która znajduje się wewnątrz kabiny.

Dla użytkowników ośrodków sportowych w przebieralni istotna jest nie tylko dyskrecja, ale też higiena. Miejsca, z których każdego dnia korzysta wiele różnych osób, trzeba poddawać regularnemu czyszczeniu, co nie powinno przekładać się negatywnie na wygląd kabiny. Toteż ścianki działowe i wszystkie elementy wyposażenia kabiny przebieralni muszą być wykonane z materiałów wodoodpornych i niewrażliwych na oddziaływanie chemicznych środków czyszczących. W obiektach o przeznaczeniu komercyjnym warto zastanowić się nad dodatkowymi możliwościami aranżacji wnętrz przebieralni, np. z wykorzystaniem kolorowych ścianek działowych.

Trwała i łatwa w pielęgnacji kabina do przebieralni

Dla osoby, która inwestuje w pływalnię, siłownię czy centrum sportowe ważna będzie relacja jakości do ceny wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, w tym również szatni. Kolejną kwestią jest możliwość dopasowania zabudowy sanitarnej do warunków panujących w budynku – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z budownictwem starszego typu.

Zdecydowanie największe możliwości aranżacyjne dają systemy lekkiej zabudowy, a więc ścianki działowe z płyt warstwowych. W przypadku szatni, w których panują specyficzne warunki, niemożliwe jest jednak użycie zwykłych płyt wiórowych.

W zabudowie sanitarnej najlepiej sprawdzają się płyty z laminatu HPL, wykorzystywane dziś w takich zastosowaniach standardowo. Tworzywo HPL charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nie wygina się i nie nasiąka wodą, a powierzchnie laminatu  można bezpiecznie czyścić nawet mocnymi detergentami.

śr. ocena 5 / głosów 5