Jakie glany wybrać?

Glany to jedne z najbardziej znanych i charakterystycznych butów na świecie. Dla większości ich posiadaczy mają znaczenie symboliczne, podkreślają przynależność do subkultury i odzwierciedlają gust muzyczny. Część z nas nosi glany, bo to solidne i konkretne buty na lata. Świetnie sprawdzają się w czasie chłodnych i deszczowych sezonów, są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Różnią się kolorem i wysokością. Jakie będą najlepsze dla nas? Model z iloma dziurkami wybrać?

glany

Symbolika glanów

Kiedy decydujemy się na zakup glanów, by podkreślić przynależność do subkultury, zwykle decydujemy się na buty wysokie, które mają 10, 15 lub 20 dziurek. Możemy znaleźć i takie, które będą nam sięgały powyżej kolana, jednak komfort ich noszenia pozostawia wiele do życzenia. Ilość dziurek nie ma symbolicznego znaczenia, jednak warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory sznurówek. Otóż klasyczne, czarne sznurówki wybierane są przez osoby preferujące muzykę metalową i rockową, decydują się na nie także osoby neutralne wobec subkultur. Sznurówki białe, wiązane zwykle w tak zwaną drabinkę, wybierają skinheadzi oraz punki, którzy preferują oi!, czyli street punk. Klasyczni punkowcy noszą sznurówki czerwone, zielono-żółto-czerwone rastamani. Połączenie sznurówki białej i czarnej to symbol muzyki przeciwko rasizmowi, a czerwonej i czarnej to znak anarchii.

Glany wysokie czy niskie?

Wysokie glany wybierane są jako obuwie jesienno-zimowe także przez osoby, które nie przynależą do żadnych subkultur. Glany mają solidną podeszwę, która zapewnia stabilność, także na śniegu. Mogą z powodzeniem zastępować znacznie droższe buty trekkingowe, jeżeli zamierzamy chodzić w nich po mieście, a nie wspinać się na Giewont. Szeroki wybór glanów z ilością dziurek od 3-20 możemy zobaczyć na stronie sklepu Eboots, który oferuje buty jednego z najbardziej znanych w Europie producentów, marki Steel. Glany niskie, które możemy podejrzeć w sklepie, są często wybierane jako buty na sezon przejściowy, głównie przez mężczyzn. Mogą mieć gładkie noski lub noski z przeszyciem, różnią się wysokością podeszwy i kolorem. Z powodzeniem mogą zastępować eleganckie buty na co dzień, którym daleko będzie do zabawnych lakierek na podniosłą uroczystość. Niskie glany raczej rzadko wybierane są przez kobiety, które lubują się w noszeniu spódnic i sukienek, jednak sięgają po nie panie, które na co dzień chodzą w spodniach. Glany to buty zdecydowanie uniwersalne i ponadczasowe. Szeroka gama modeli i kolorów pozwala na dobranie obuwia odpowiedniego do naszego gustu i stylu. Przykłady nietuzinkowych, limitowanych edycji znajdziemy tutaj.