Jakie części turbosprężarek warto wymieniać?

Turbosprężarki to niezwykłe urządzenia, które potrafią funkcjonować w bardzo trudnych warunkach takich jak wysokie temperatury, czy ogromna prędkość, z którą obraca się wał. Pamiętajmy jednak, że wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i znacząco zwiększają ryzyko usterki. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o odpowiednią eksploatację turbosprężarki i regularne serwisowanie pojazdu. Co jednak zrobić, gdy pojawi się awaria? Jakie części turbosprężarek warto wymieniać? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

turbosprezarka

Kiedy najczęściej dochodzi do awarii turbosprężarek? Zwykle ma to miejsce wskutek zużycia ich podzespołów, przedostania się ciała obcego do wirnika bądź nieodpowiednich warunków pracy.

Najpowszechniejsze powody usterek turbosprężarek

Przede wszystkim należy wymienić niskiej jakości olej. Pamiętajmy, że olej jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Odpowiada on nie tylko za smarowanie łożysk, ale także usuwanie zanieczyszczeń i odprowadzanie ciepła. Dlatego należy regularnie wymieniać olej wraz z filtrem i stawiać na produkty wysokiej jakości. Problemy mogą powodować również przerwy w dostawie oleju – unikajmy więc jazdy ze zbyt niskim jego stanem. Niebezpieczne są także ciała obce, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego, jeżeli tylko usłyszymy dźwięki, mogące świadczyć o nieszczelności układu dolotowego, powinniśmy niezwłocznie je usunąć.

Części turbosprężarek, które warto wymieniać

Uszkodzoną turbosprężarkę rozpoznamy po niebieskim dymie wydostającym się z rury wydechowej, charakterystycznym dźwięku, który pojawia się często podczas przyśpieszania lub wycieku oleju. Wówczas powinniśmy niezwłocznie udać się do sprawdzonego i zaufanego serwisu jak Turbosprężarki w województwie dolnośląskim. Firma specjalizuje się w naprawie i sprzedaży turbosprężarek. Znajdziemy w niej także części turbosprężarek, które warto wymieniać. Mowa tutaj między innymi o wałkach oraz kołach kompresji, pierścieniach i siłownikach. Koła kompresji nazywane także wirnikami odpowiadają za sprężenie zasysanego powietrza i przekazywanie go do dolotowego silnika. Pierścienie uszczelniające zabezpieczają przed wydostaniem się oleju na wirnik, natomiast siłownik odpowiedzialny jest za otwarcie bocznego kanału i przepuszczenie spalin do układu wlotowego pojazdu, omijając turbinę. Wymiana tych części znacząco przedłuża żywotność turbosprężarki w naszym samochodzie.

Regeneracja turbosprężarek i wymiana niektórych ich części zapewni sprawne funkcjonowanie naszego pojazdu. Pamiętajmy, żeby dbać o odpowiednią eksploatację turbosprężarki i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, zgłosić się do najlepszego serwisu turbosprężarek.

śr. ocena 5 / głosów 5