Jakie cechy powinien mieć dobry agregat skraplający?

Agregat chłodniczy stanowi najważniejszy element układu klimatyzacji. To dzięki jego pracy do chłodnicy dostarczany jest czynnik chłodzący o odpowiedniej temperaturze. Identyczna mechanizm obowiązuje zarówno w agregatach obsługujących duże systemy klimatyzacji dla budynków, jak i tych zamontowanych w mniejszych urządzeniach chłodniczych, np. w lodówkach.

agregat-skraplajacy

Idealny agregat skraplający

Trudno mówić o parametrach charakteryzujących idealny agregat, ponieważ wiele zależy od jego indywidualnego przeznaczenia – zauważa nasz rozmówca z Automatyki Systemów Chłodniczych. To, na co z pewnością warto zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego agregatu jest renoma producenta i zakres jego oferty. Im większy katalog produktowy wyspecjalizowanego producenta, tym większa szansa na znalezienie idealnego sprzętu.

Czego oczekiwać wybierając agregat?

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy standardowego urządzenia, czy agregatu o budowie zwartej, zawsze wymagajmy sprawnej, bezawaryjnej i możliwie jak najcichszej pracy. Zwróćmy uwagę także na sposób montażu: Czy jest on optymalnie prosty? Czy pozwala na łatwą konserwację i dostęp do sprężarki i elementów wyposażenia w razie konieczności naprawy?

Bezpieczne agregaty skraplające

Bardzo ważne jest, aby agregaty spełniały obowiązujące normy energetyczne i bezpieczeństwa. Ze względu na pracę z wykorzystaniem rozmaitych czynników chłodniczych, bardzo ważna jest szczelność układu. Ta z kolei zależy zarówno od dbałości instalacji, jak i samego wykonania agregatu. Jeżeli chcemy mieć gwarancję, że decydujemy się na solidny sprzęt, dobrze upewnić się, że agregat przeszedł odpowiednie testy fabryczne.

Dobór agregatu musi uwzględniać założenia techniczne całego układu chłodniczego. Istotny może okazać się także rodzaj stosowanego czynnika chłodniczego – najlepiej decydować się na taki agregat, który daje nam w tym zakresie największą dowolność.